HomePILNE

Egipt: Atak nożownika w Hurgadzie

Egipt: Atak nożownika w Hurgadzie

Dwie turystki z Niemiec zginęły po ataku nożownika w egipskim kurorcie Hurgada. Ranne zostały też trzy obywatelki Czech i Ukrainy. Napastnik został pojmany przez policję.

 

Dramat rozegrał się na plaży przylegającej do hotelu Sunny Days El Palacio. Zdaniem świadków nożownik przypłynął łodzią należącą do ośrodka wypoczynkowego z  sąsiedniej plaży publicznej. Motywy jego działania nie są znane.

 

Atak miał miejsce kilka godzin po tym, jak w Gizie postrzelonych zostało pięciu policjantów. Ogień otworzyli do nich islamscy terroryści. W styczniu ubiegłego roku w Hurgadzie trzech turystów zostało rannych przez dwóch napastników, prawdopodobnie sympatyków Państwa Islamskiego.
Informację o piątkowym tym ataku potwierdziło nie tylko egipskie MSW, ale także przedstawiciele brytyjskiego biura podróży Thomas Cook.

Hurgada jest jednym z najbardziej popularnych kurortów egipskich, przyjeżdżają tam między innymi amatorzy nurkowania z wielu krajów.

Przedstawiciele wielu zachodnich krajów ostrzegali już wcześniej swoich obywateli o zagrożeniach, jakie w Egipcie stanowią terroryści. W ostatnim czasie dochodziło tam do ataków bojowników Państwa Islamskiego. Od 9 kwietnia obowiązuje w Egipcie stan wyjątkowy wprowadzony po wybuchach, które zabił 44 osoby. W pierwszym zamachu, który miał miejsce w kościele w mieście Tanta, zginęło co najmniej 27 osób, a 78 zostało rannych. Kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 17 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 41 innych osób.

 

(AIP)

 

 

COMMENTS