HomePILNE

Echa filmu Sekielskiego: Wczoraj Kaczyński, dziś opozycja mówi o zaostrzeniu przepisów karnych dot. pedofilii

Echa filmu Sekielskiego: Wczoraj Kaczyński, dziś opozycja mówi o zaostrzeniu przepisów karnych dot. pedofilii

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożył w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Zakłada on brak przedawnienia przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Mówił o tym podczas konferencji prasowej szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, “potrzeba nowych narzędzi prawnych, by lepiej ścigać zbrodnie przeciwko dzieciom”.

PO-KO proponuje też zmiany w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. Chodzi o to, by przy RPD powstał zespół prokuratorów do spraw ścigania przestępstw pedofilskich. Jak zaznaczają wnioskodawcy, proponowane zmiany dotyczą wszystkich sprawców tych czynów – zarówno duchownych, jak i świeckich.
Poparcie dla propozycji klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zadeklarował Piotr Zgorzelski z PSL-u. Jak powiedział, Sejm powinien zająć się projektem na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.
Wczoraj w Szczecinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie surowszych kar za pedofilię. Mówił też o podwyższeniu wieku ofiar – z 15 lat – do którego przestępstwa seksualne traktowane są jako pedofilia. Prezes PiS dodał, że kary za pedofilię będą szczególnie surowe dla tych, którym powierzono opiekę nad dziećmi. Jarosław Kaczyński powiedział też, że dzięki zmianom w prawie żaden z pedofilów nie będzie mógł liczyć na karę w zawieszeniu, co wcześniej się zdarzało.
Zapowiadane zmiany to odpowiedź na film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich o przypadkach molestowania dzieci przez księży.

IAR/Naukowicz/jf/łpCOMMENTS