HomePILNE

Echa afery Kuchcińskiego: Są założenia projektu ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie

Echa afery Kuchcińskiego: Są założenia projektu ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie

Szef kancelarii premiera – minister Michał Dworczyk przedstawił założenia projektu nowej ustawy, określającej zasady organizacji i zabezpieczenia lotów najważniejszych osób w państwie. 

W projekcie nowego aktu prawnego mają znaleźć się zapisy mówiące precyzyjnie, kogo można zabrać na pokład samolotu podczas lotu o statusie HEAD. Pojawi się także zapis umożliwiający utworzenie Centralnego Rejestru Lotów polityków oraz podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie.
Szef KPRM powiedział, że ustawa doprecyzowuje, że w lotach najważniejszych osób w państwie nie będą mogli uczestniczyć ich rodziny i bliscy, o ile nie są członkami oficjalnej delegacji. Minister dodał, że dotyczy to również rodzin parlamentarzystów, którzy by wchodzili w skład oficjalnej delegacji. “Ich rodziny i bliscy także nie będą mogli znajdować się na pokładzie statku powietrznego” – zaznaczył Michał Dworczyk.
W nowych regulacjach za misję oficjalną mają być uznawane wyłącznie loty związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez premiera oraz Marszałków Sejmu i Senatu. “To oznacza, że dotychczasowa praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat wykorzystania samolotów do tego, żeby latać do domu, czy z domu zostaje zlikwidowana” – zaznaczył szef kancelarii premiera.
Przedstawiając założenia projektu nowej ustawy minister Michał Dworczyk podkreślił, że regulacja ma się opierać się na trzech filarach: jawności, jasności reguł i odpowiedzialności.
Projektem nowego aktu prawnego Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu pod koniec sierpnia.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/zbiorcza/jl/kj

COMMENTS