HomeTechnologie

E-recepty stały się faktem. Rewolucja u lekarza i w aptece

E-recepty stały się faktem. Rewolucja u lekarza i w aptece

E-recepty już od 8 stycznia 2020 roku. Czeka nas prawdziwa cyfrowa rewolucja w aptece i u lekarza. Położy to również kres domyślania się, co lekarz napisał na recepcie, co nieraz bywało zagwozdką dla farmaceutów, czy pacjentów. Ponadto pacjent otrzyma stosowny wydruk, SMS, albo wiadomość e-mail, z którą uda się do apteki. Co warto wiedzieć o nowych przepisach?

 

E-recepty wejdą w życie z dniem 8 stycznia 2020 roku. To rewolucja, która zmieni obraz wizyty u lekarza. Ma być łatwiej zarówno dla pacjenta, jak i dla farmaceutów pracujących w aptekach.

 

E-recepta, czyli recepta w formie elektronicznej oznacza możliwość wyboru jednej z trzech wersji w postaci:

 

 

  • wydruku informacyjnego,

 

  • wiadomości SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu do recepty,

 

  • wiadomości e-mail z PDF-em zawierającym informację o recepcie.

 

 

Jak e-recepty mają działać? Pacjent korzystający z Internetowego Konta Pacjenta będzie mógł korzystać z wszelkich dobrodziejstw w formie elektronicznej, czyli wiadomości SMS, czy e-mail. Ten, kto nie jest zarejestrowany w systemie otrzyma od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego kupi przepisane leki w aptece. Niezależnie od faktu posiadania konta w systemie IKP, o wydruk będzie można poprosić lekarza zawsze.

 

E-recepty mają skończyć problemy farmaceutów, którzy niejednokrotnie musieli się głowić, co lekarz napisał na recepcie.

 

Przypomnijmy, że Internetowe Konto Pacjenta stwarza możliwość:

 

 

  • śledzenia historii otrzymanych recept od 2019 roku,

 

  • dostępu do skierowań i wizyt u lekarzy,

 

  • dostępu do przebytych zabiegów oraz pobytów w placówkach medycznych.

 

 

Chcąc zalogować się do IPK konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Dostać się można do niego na przykład poprzez bankowość internetową. Ministerstwo Zdrowia i NFZ już premiuje lekarzy, którzy wprowadzają cyfryzację w placówkach medycznych. Lekarze już dziś mogą liczyć na dodatkowe finansowanie za zakładanie Internetowych Kont Pacjenta czy też za wystawianie e-recepty. Z danych firmy IT (jedyna firma na rynku, która oferuje bezpłatny program do kompleksowej opieki nad pacjentem) wynika, że średni czas wystawienia e-recepty zajmuje 18 sekund, zaś dzięki Elektronicznej Dokumentacji Medycznej lekarz zyskuje blisko 20 proc. czasu dziennie. Przy czym dodajmy, że pacjent nie musi posiadać IKP, aby otrzymać e-receptę na swój numer telefonu.

 

Na polskim rynku istnieją rozwiązania, które generują elektroniczną receptę za pomocą SMS-a nawet jak pacjent nie posiada IKP. Jedną z najważniejszych funkcjonalności w IKP są e-recepty, które będą obligatoryjne od 8 stycznia 2020 roku. Pacjenci posiadający konto będą mogli m.in. otrzymać e-receptę pod postacią 4-cyfrowego kodu. Przy czym warto podkreślić, że nie jest to jedyna możliwość otrzymania e-recepty SMS-em. Na polskim rynku istnieją programy do kompleksowej obsługi placówek medycznych, które posiadają funkcję wysyłania e-recepty drogą SMS-ową.

 

– To dodatkowa dogodność dla lekarzy, obok rozliczenia z NFZ, e-ZLA i gotowych formularzy, która doskonale wpisuje się w digitalizację ochrony zdrowia – mówi Dominik Kieda, dyrektor EDM w LekSeek, lekarz korzystający z bezpłatnego programu Gabinet drWidget może wysłać 4-cyfrowy kod na numer telefonu pacjenta z informacją, że do zrealizowania recepty będzie potrzebny jego numer PESEL. Pacjent nie musi posiadać IKP. Oczywiście chory musi udostępnić swój numer komórkowy i wyrazić zgodę na otrzymywanie e-recepty w takiej formie – kontynuuje.

 

TK aip

COMMENTS