“Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Premiera filmu „Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina”

“Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Premiera filmu „Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina”

Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina” – to tytuł filmu dokumentalnego Macieja Grabysy i Wojciecha Jachymiaka, którego premiera odbędzie się dzis w kinie Wisła. Jest to druga część filmowego cyklu zainspirowana przemówieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tibilisi z 2008 roku, w obronie niepodległości Gruzji. Powiedział wówczas: „I my też świetnie wiemy, że dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Prezydent Lech Kaczyński dążył do zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą w ramach idei Międzymorza.

Reżyser filmu Wojciech Jachymiak mówi Polskiemu Radiu, że druga część filmu opiera się na raporcie o zbrodniach rosyjskich na Ukrainie, którego autorem jest poseł PiS Małgorzata Gosiewska. W filmie występuje sześć spośród 64 świadków opisanych w raporcie. Dokument został złożony w 2016 roku w Trybunale Sprawiedliwości w Hadze.

Poseł Małgorzata Gosiewska mówi Polskiemu Radiu, że w rosyjskich więzieniach nadal przetrzymywani są Ukraińcy, wielu z nich poddawanych jest torturom. Raport jest oskarżeniem Federacji Rosyjskiej i Władmira Putina o wspieranie separatystów destabilizujących wschodnią Ukrainę, a także dokonujących tam zbrodni wojennych.

Poseł PiS Małgorzata Gosiewska przez wiele lat była bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego i działa na rzecz współpracy z Ukrainą i Gruzją, między innymi jako przewodnicząca Polsko – Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0