Od dziś znów latamy z Rzeszowa bezpośrednio do Nowego Jorku. Pierwszy samolot już w drodze

Od dziś znów latamy z Rzeszowa bezpośrednio do Nowego Jorku. Pierwszy samolot już w drodze

Po 10 latach przerwy ruszyło regularne połączenie między Jasionką w Rzeszowie, a Newark, czyli drugim po JFK najważniejszym portem obsługującym Nowy Jork.

Boeing 787 dreamliner przywitany został z pompą. Na lotnisku czekał na niego widowiskowy salut wodny. Mogliśmy podziwiać nowoczesną, robiącą wrażenie wielkością maszynę nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Samolot może zabrać na pokład 252 pasażerów. Do wyboru są trzy klasy podróży. Pierwsza, najbardziej komfortowa, to klasa biznes z 18 miejscami (w układzie siedzeń 2-2-2).
Kolejna to klasa ekonomiczna premium z 21 siedzeniami (2-3-2) i ostatnia to klasa ekonomiczna z 213 fotelami (3-3-3). W marcu LOT wprowadził do swojej floty nowy, jeszcze większy typ dreamlinera – boeinga 787-9, który zabiera na pokład aż 294 pasażerów. Niewykluczone, że w przyszłości większy dreamliner będzie pojawiał się na rejsach z Rzeszowa. Kapitanem historycznego lotu z USA do Jasionki był pochodzący z Krosna Mirosław Markiewicz.

– Uczucie wspaniałe. Jestem związany z Podkarpaciem, więc tym bardziej miło mi było wykonać ten inauguracyjny lot – mówił nam kapitan. – Lot przebiegał spokojnie i dosyć szybko, ponieważ mieliśmy bardzo korzystne wiatry. Dolecieliśmy w zaledwie 7 godzin i 40 minut. Na pokładzie było 197 pasażerów.

30.04.2018 JASIONKA INAUGURACJA POLACZENIA RZESZOW LOTNISKO NEWARK NOWY JORK LOT BOING 787 DREAMLINER FOT KRZYSZTOF KAPICA

 

Lądowanie w Jasionce było dla kapitana wzruszające także z innych względów.

– W 1982 roku, więc dosyć dawno temu, wylądowałem na tym lotnisku, jeszcze wówczas na trawiastym pasie, takim małym, drewnianym szybowcem. Dopełniłem wtedy warunek do srebrnej odznaki szybowcowej. Teraz po latach udało mi się przyprowadzić duży, najnowocześniejszy samolot na świecie. Jest to na pewno ogromna satysfakcja.

Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem a Newar będą obsługiwane raz w tygodniu. Starty z Newar – w niedziele, z Rzeszowa – w poniedziałki. Czas podróży to w zależności od rejsu – od 8 godzin i 45 minut do 9 godzin i 30 minut.

 

 

– Cieszymy się bardzo, że po 10 latach wraca połączenie ze Stanami Zjednoczonymi – tak podczas dzisiejszej uroczystości na płycie lotniska mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa.

– To połączenie jest szczególnie ważne dla rozwoju gospodarczego województwa. Zwracał uwagę, że w niedługim czasie rozpocznie się w sąsiedztwie budowa hotelu, przybywa ważnych inwestycji. – Jesteśmy przekonani, że niebawem tutaj będzie bardzo dynamicznie pracować baza cargo, także dzięki temu połączeniu – mówił poseł Wojciech Buczak. – Rejsy do Stanów to nie tylko pasażerowie, ale także transport wielu towarów produkowanych na Podkarpaciu przez firmy Doliny Lotniczej, ale nie tylko. Nasze lotnisko drugie po Warszawie, ma przejście fitosanitarne. Robimy wiele, by zafunkcjonowała tu baza serwisowa, która będzie remontować samoloty również dla LOT. Adrian Kubicki, rzecznik LOT zwracał uwagę, że połączenie za ocean z Jasionki jest 10. symbolicznym dalekiego zasięgu, jakie LOT od dziś ma w swojej siatce. Przypomniał, że Rzeszów – Newark to drugi kierunek uruchamiany przez nich z portu w Jasionce w tym roku. 12 marca polski przewoźnik zainaugurował bezpośrednie rejsy z Rzeszowa do Tel-Awiwu. – Otworzyły się właśnie drzwi. Zobaczcie państwo, przedział cargo cały wypełniony ładunkami. I tak będzie. Mówił też, że w ciągu 10 lat od zawieszenia bezpośrednich lotów między Rzeszowem a Nowym Jorkiem potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął.

– Łącznie między tymi miastami podróżuje dziś rocznie z przesiadkami ponad 35 tys. osób. Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju zwrócił uwagę, że LOT nie zapomina o lotniskach regionalnych. – Oprócz tego, że rozwija połączenia przesiadkowe w Warszawie, pamięta o znaczeniu poszczególnych połączeń z lotnisk regionalnych. – Loty do USA są niezwykle istotne zarówno dla inwestorów zagranicznych, którzy funkcjonują na Podkarpaciu, jak i dla tych, którzy zamierzają w tym województwie zainwestować. To także połączenie, które w większym stopniu niż dotychczas może sprawić, że walory regionu zostaną uwypuklone. Nie tylko Bieszczady, Roztocze, jasielski szlak winny, Przemyśl, Sanok, Baranów Sandomierski, ale wiele innych atrakcji. Życzę popularności tego połączenia i wierzę, że będzie wpływało na rozwój regionu. Na rozwój miasta dzięki temu kierunkowi wskazywał także Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Michał Tabisz, prezes portu lotniczego Rzeszów – Jasionka przyznał, że obsługa dreamlinera to ogromne wyzwanie operacyjne, organizacyjne, którego się podjęli. – To miesiące przygotowań – podkreślał.

Red. Beata Tarczyńska AIP Polska Press/Nowiny24/ Fot. Krzysztof KapicaCOMMENTS

WORDPRESS: 0