HomeŚwiat

Dziś wystąpienie prezydenta Dudy na forum Unii Afrykańskiej

Dziś wystąpienie prezydenta Dudy na forum Unii Afrykańskiej

Prezydent Andrzej Duda będzie dziś zabiegał o poparcie krajów Afryki dla niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wystąpienie na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie będzie najważniejszym punktem ostatniego dnia wizyty prezydenta w Etiopii.

Od kilku lat Polska zabiega o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Głosowanie w tej sprawie jest planowane w czerwcu. Prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszych rozmów z prezydentem Etiopii otrzymał zapewnienie, że Addis Abeba będzie popierać Polskę w tych staraniach.
Dzisiaj prezydent będzie przekonywał przedstawicieli innych krajów Afryki w czasie wystąpienia w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. “Pod tym względem stolica Etiopii jest miejscem niezwykle ważnym, bo jest taką afrykańską Brukselą. To tutaj jest siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych na Afrykę i to tutaj jest siedziba Unii Afrykańskiej” – zapowiedział prezydent.
Jak relacjonuje z Addis Abeby wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, Andrzej Duda ma też spotkać się z sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ do spraw Afryki a także z rektorem uniwersytetu w Addis Abebie.
Andrzej Duda wróci do Polski w środę przed południem.

COMMENTS