9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół katolicki przypomina zbawczą mękę i śmierć Jezusa na krzyżu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół katolicki przypomina zbawczą mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Wieczorem w kościołach sprawowana jest Liturgia ku czci Męki Pańskiej. Jej porządek obejmuje: liturgię Słowa Bożego, adorację Krzyża i Komunię świętą.

Ksiądz Marek Chrzanowski powiedział Polskiemu Radiu, że liturgia Wielkiego Piątku przypomina o cierpieniu Jezusa, które podjął za grzechy człowieka. Kapłan zachęca, by wczuć się w cierpienie Jezusa, opuszczenie, modlitwę w Ogrojcu i łączyć ze swoimi przeżyciami samotności i lęku przed cierpieniem.

Ksiądz Marek Chrzanowski zwraca uwagę na potrzebę dobrego przygotowania się do Wielkanocy przez spowiedź, a także przebaczenie tym, do których czujemy urazy. Kapłan podkreśla, że brak przebaczenia jest ogromną siłą destrukcyjną, także wobec nas samych. Powinniśmy przebaczać wzorem Jezusa, który na krzyżu darował swoim winowajcom.
Wielki Piątek jest okazją do pogłębionej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Adoracja trwa do Mszy Rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu kapłani mają czerwone szaty liturgiczne symbolizujące miłość zwyciężającą na krzyżu. Tego dnia nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

W przypadający dziś  Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że .to jedyny dzień w roku, obok Środy Popielcowej, w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy.

W Wielki Piątek, osoby, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, a te, które ukończyły 18 lat, również do zachowania postu ścisłego, czyli w praktyce do ograniczenia się do trzech posiłków, w tym jednego do syta. Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia.

W kanonie 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego napisano, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w Wielki Piątek nie ma Mszy świętej. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. Odprawiane są też drogi krzyżowe. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

 

 

IAR/komunikat KEP/vey/dw

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520