"> Dziś wchodzi w życie ustawa sukcesji firm rodzinnych - wiadomosci.com

Dziś wchodzi w życie ustawa sukcesji firm rodzinnych

Dziś wchodzi w życie ustawa sukcesji firm rodzinnych

Dziś wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Dzięki nowym regulacjom łatwiejsza będzie zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach, a firmy będą mogły dalej się rozwijać, nie znikną wraz z odejściem właściciela. Utrzymane będą umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, koncesje, NIP firmowy i konto firmy w banku.

W myśl nowych rozwiązań, przedsiębiorca, który jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), może ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Będzie on mógł tymczasowo prowadzić firmę po śmierci właściciela – do czasu zakończenia formalności spadkowych i podjęcia przez spadkobierców decyzji w sprawie dalszych losów firmy.
Oprócz tego, jeśli nie zrobił tego właściciel, zarządcę sukcesyjnego w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy mogą powołać jego spadkobiercy.
Resort zachęca przedsiębiorców, by ustanawiali zarządów sukcesyjnych swoich firm za życia. Można to zrobić online, wpisując go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zarządcą może zostać też na przykład prokurent, który zarządzał firmą jeszcze za życia właściciela.
Poza tym, ustawa o sukcesji ułatwia rozliczanie podatków i zwalnia z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo.
Adresatem nowych rozwiązań są ponad 2 miliony przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z czego 60 procent to firmy rodzinne, które zatrudniają blisko połowę pracowników w naszej gospodarce. Ponad 230 tysięcy przedsiębiorców z tej grupy ukończyło 65 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./ap/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0