HomeKultura

Dziś w Los Angeles premiera filmu “Poland The Royal Tour” [WIDEO]

Dziś w Los Angeles premiera filmu “Poland The Royal Tour” [WIDEO]

Dziś /15.04./ w Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles odbędzie się premiera dokumentu o Polsce “Poland: The Royal Tour”. Polsko-amerykańska produkcja pokazuje historię, kulturę i przyrodę naszego kraju.

Seria “The Royal Tour” przedstawia ciekawe miejsca na świecie w nietypowej formule. Twórcę serii – dziennikarza Petera Greenberga – oprowadzają bowiem przywódcy państw, po których podróżuje. W ten sposób zostały pokazane już między innymi Izrael, Meksyk czy Jordania. W najnowszym odcinku pokazana zostanie Polska. “Przygotujcie się na wyjątkową podróż przez kraj o ogromnym pięknie, ale też kraj nawiedzany przez przeszłość” – mówi w zwiastunie filmu Peter Greenberg.

Po takich miejscach jak Warszawa, Kraków, Wrocław Wieliczka, obóz Auschwitz-Birkenau, Malbork czy Góry Świętokrzyskie Davida Greenberga oprowadzał premier Mateusz Morawiecki. Zdjęcia do dokumentu trwały trzy miesiące. Zaangażowano trzy ekipy filmowe, które do nagrań wykorzystywały drony, śmigłowce, samoloty czy statki.
W tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych odbędą się trzy pokazy premierowe “Poland: The Royal Tour” – w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku. Film zostanie też wyemitowany w amerykańskiej telewizji PBS.

Ze strony polskiej w tworzenie filmu zaangażowała się Polska Fundacja Narodowa oraz producent Piotr Śliwowski.

W premierach w Chicago i Nowym Jorku weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, w Los Angeles obecny będzie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/em/ zrCOMMENTS