HomePOLSKACiekawostki

Dziś Tłusty Czwartek. A właściwie dlaczego nie “słodki”?

Dziś Tłusty Czwartek. A właściwie dlaczego nie “słodki”?

Dziś Tłusty Czwartek – najbardziej słodki i pachnący dzień karnawału.

Tłusty Czwartek, czyli inaczej Zapusty to pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału. Jego data zależna jest więc od daty świąt Wielkanocnych i może wypaść między 30 stycznia a 4 marca. W tym roku Tłusty Czwartek obchodzimy wyjątkowo wcześnie, bo już 4 lutego, za to za rok będziemy musieli poczekać prawie trzy tygodnie dłużej.

Dlaczego ten dzień nazywamy tłustym, a nie słodkim czwartkiem? Otóż dlatego, że w średniowieczu pączki przygotowywano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Dopiero w XVI wieku zaczęto jadać pączki w słodkiej wersji – z orzeszkami laskowymi lub migdałami.

Tłusty Czwartek to nie tylko polska tradycja. Wiele narodów na całym świecie ma swój dzień totalnego łasuchowania.

Francuski odpowiednik Tłustego Czwartku, czyli Tłusty Wtorek (Mardi Gras), to tak jak w Polsce okazja do najedzenia się pączkami i faworkami. Poza tym Francuzi sięgają tego dnia również po gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z czekoladą i sosem pomarańczowym.

Brytyjczycy, podobnie jak Francuzi, świętują we wtorek i jedzą głównie naleśniki. “Pancake Tuesday”, czyli naleśnikowy wtorek, obchodzony jest też w Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

W Stanach Zjednoczonych również tradycyjnie obchodzi się Tłusty Wtorek, czyli ostatni dzień przed Środą Popielcową. Jest to uroczyste zakończenie karnawału.

W Rosji Tłusty Czwartek obchodzi się przez cały tydzień! Na szczęście jednak, w przeciwieństwie do innych narodów, Rosjanie rozpoczynają świętowanie bezmięsnym postem, a dopiero w następną środę zastawiają stół przeróżnymi potrawami o znaczeniu symbolicznym.

Mogłoby się wydawać, że pączki to polski wynalazek. Niestety nie możemy przypisać sobie tego smakołyku. Tradycja smażenia pączków wywodzi się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu lub, jak podaja inne źródła, z Bliskiego Wschodu.

Tradycyjne polskie pączki robi się z ciasta drożdżowego, nadziewa konfiturą i smaży na smalcu. Co prawda władze PRL-u próbowały uczynić ten dzień bardziej “światowym” wprowadzając do cukierni pączki z bitą śmietaną, ale na szczęście polska konfitura wygrała po raz kolejny. Zajadajmy się więc dzisiaj do woli, bo według starego porzekadła “Kto w Tłusty Czwartek pączka nie zje, temu przez cały rok szczęścia brakować będzie”.

Smacznego!

TS

COMMENTS