"> Dziś rozpoczyna się Wielki Post w religii chrześcijańskiej – wiadomosci.com

Dziś rozpoczyna się Wielki Post w religii chrześcijańskiej

Dziś rozpoczyna się Wielki Post w religii chrześcijańskiej

1 marca przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post w religii chrześcijańskiej. Od dziś przez czterdzieści dni wierni przygotowują się do Świąt Wielkanocnych.

Czas Wielkiego Postu to czas pokuty, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. To szczególny okres, przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, wydarzeniami, ktόre stanowią fundament Kościoła i wiary.
W Popielec, katolicy tradycyjnie uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.
W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta.
Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 13 kwietnia, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty – 15 kwietnia. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0