"> Dziś rozpoczyna się festiwal filmowy w Cannes. Nie zabraknie na nim polskich akcentów – wiadomosci.com

Dziś rozpoczyna się festiwal filmowy w Cannes. Nie zabraknie na nim polskich akcentów

Dziś rozpoczyna się festiwal filmowy w Cannes. Nie zabraknie na nim polskich akcentów

We wtorek rozpoczyna się 72. edycja festiwalu filmowego w Cannes we Francji. Choć w Konkursie Głównym nie ma żadnego polskiego filmu, podczas imprezy nie będzie brakowało polskich akcentów.

Festiwal otworzy projekcja najnowszego filmu Jima Jarmuscha – „The Dead Don’t Die”. Amerykański mistrz kina niezależnego zrealizował tym razem horror o… zombie. Wszystkich zachwyca obsada, która autorowi „Broken Flowers” udało się zebrać w swym nowym dziele: Bill Murray, Selena Gomez, Adam Driver, Tilda Swinton, Iggy Pop, Chloë Sevigny i Tom Waits. Jarmusch jest częstym gościem w Cannes i dwukrotnie opuścił festiwal z nagrodami – w 1989 roku za „Mystery Train” i w 1993 roku za „Kawę i papierosy II”. „The Dead Don’t Die” weźmie oczywiście udział w Konkursie Głównym festiwalu.

 

Najbardziej oczekiwanym filmem spośród 21 obrazów biorących w nim udział, będzie jednak nowe dzieło Quentina Tarantino. „Baliśmy się, że film nie będzie gotowy aż do końca czerwca, ale Quentin Tarantino – który od czterech miesięcy nie wychodził z sali montażowej, pokazał, że jest prawdziwym, lojalnym i punktualnym dzieckiem Cannes” – piszą organizatorzy festiwalu na jego stronie internetowej.

 

„Once Upon A Time In Hollywood” opowiada o losach hollywoodzkiego aktora Ricka Daltona i jego dublera Cliffa Bootha w okresie największego rozkwitu hipisowskiej kontrkultury w 1969 roku. Tłem filmu jest historia zabójstwa aktorki Sharon Tate i czwórki jej przyjaciół, dokonanego przez bandę dowodzoną przez Charlesa Mansona. W głównych rolach pojawią się Leonardo DiCaprio i Brad Pitt. Sharon Tate zagrała Margot Robbie, a jej męża – Romana Polańskiego – pochodzący z Krakowa aktor Rafał Zawierucha.

 

W Konkursie Głównym wezmą również udział nowe filmy Terrence’a Malicka, Kena Loacha, Pedro Almodovara i Xaviera Dolana. Będzie je oceniać dziewięcioosobowe jury, w składzie którego jest polski reżyser Paweł Pawlikowski. Innym z polskich akcentów tegorocznego festiwalu w Cannes będzie udział krótkometrażowej animacji „Duszyczka” Barbary Rupik w konkursie filmów studenckich Cinéfondation. Obraz opowiada o ludzkiej duszy, która wychodzi z martwego ciała i rozpoczyna podróż po pośmiertnej krainie. Jego producentem jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

 

W tej samej sekcji widzowie zobaczą też animację „Roadkill” Leszka Mozgi, czyli thriller ukazujący świat, w którym dominującym gatunkiem są… jelenie. Film polskiego reżysera, który obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, zgłosił na festiwal University of the Arts London. 20 maja w sekcji Cannes Classics, poświęconej klasycznej klasyce światowego kina, pokazany zostanie odrestaurowany w formacie 4K słynny „Kanał” Andrzeja Wajdy. W 1957 roku obraz ten uczestniczył w Konkursie Głównym festiwalu i zdobył Nagrodę Specjalną Jury. 72. edycja festiwalu w Cannes zakończy się 25 maja.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0