Dziś rozpoczyna się 10. Festiwal “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”

Dziś rozpoczyna się 10. Festiwal “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”

W Gdyni rozpoczyna się dzisiaj 10. Festiwal “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Wydarzenie poświęcone jest przede wszystkim prezentacji filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce nawiązującej do współczesnej historii Polski. 
Twórca i dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że w tym roku Festiwal NNW poszerza krąg tematów.

 

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest: “Europa Środkowo – Wschodnia, wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami” – wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski, który wyjaśnia, że “chodzi nie tylko o to, by opowiadać tylko o polskiej drodze do wolności, ale także pokazać drogi: Czechów, Słowaków, Węgrów czy krajów nadbałtyckich. Dlatego na festiwal przyjedzie w tym roku około czterdziestu gości właśnie z tych państw i w trackie spotkań i debat, będą się dzielić swoimi doświadczeniami z czasów zniewolenia i walki i o wolność.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć 23 dokumenty, które znalazły się w Konkursie Głównym i będą walczyć o “Złoty Opornik” – nagrodę dla najlepszego filmu.
Arkadiusz Gołębiewski mówił, że tematyka filmów jest bardzo szeroka. Ukazują one losy żołnierzy polskich w czasie II wojny światowej walczących na zachodzie Europy, losy żołnierzy wyklętych, a także działaczy opozycji antykomunistycznej i ludzi “Solidarności”.
Bardzo ważną częścią festiwalu – wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski – jest projekt “Młodzi dla historii”. W jego ramach uczniowie szkół ponadpodstawowych będą prezentować swoje filmy i spektakle, które głównie dokumentują życie lokalnych bohaterów. Młodzież będzie też brała udział w warsztatach filmowych czy teatralnych.
Podczas festiwalu odbędą się między innymi spotkania ze świadkami historii, opozycjonistami z krajów Europy Wschodniej i Środkowej, debaty poświęcone polskiej drodze do wolności oraz sposobom opowiadania o historii. Zaplanowano także pokazy filmów pełnometrażowych między innymi: “Dywizjon 303. Prawdziwa historia Denisa Delicia, “Dunkierka” Christophera Nolana czy “Autsajder” Adama Sikory. Zaprezentowane zostaną także wystawy, odbędzie się też kilka koncertów plenerowych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio.COMMENTS

WORDPRESS: 0