HomePOLSKA

Dziś rozmowy opozycji w sprawie marszałka Senatu

Dziś rozmowy opozycji w sprawie marszałka Senatu

Lider PO spotka się dziś z liderami SLD i PSL – poinformował w Trójce poseł tej partii, Cezary Tomczyk. Rozmowy mają dotyczyć kandydata na marszałka izby.

Jak podkreślił gość Trójki, ważne jest by jak najszybciej dojść do porozumienia w tej sprawie. Cezary Tomczyk mówił, że “bardzo poważnym kandydatem” na funkcję marszałka jest Bogdan Borusewicz. “Są też inni senatorowie, którzy mają doświadczenie parlamentarne, którzy mogliby udźwignąć tak wielki ciężar” – mówił poseł Tomczyk. W wyniku wyborów z 13 października w Senacie PiS ma 48 mandatów na 100, jednak może mieć problem z utworzeniem większości.

Cezary Tomczyk poinformował też, że Platforma w ciągu dwóch miesięcy prawdopodobnie ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Jak mówił, w grze jest kilka nazwisk. “Nie wyklucza tego Donald Tusk, jest Małgorzata Kidawa-Błońska, jest pewnie jeszcze kilku innych kandydatów” – wymieniał gość Trójki. Cezary Tomczyk mówił, że proces wyboru kandydata trzeba “dokładnie zaplanować” i że poprzedzą go pewnie zaplanowane na styczeń 2020 wybory przewodniczącego partii.

Wybory prezydenckie odbędą się prawdopodobnie w maju przyszłego roku. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że niebawem poznamy szefa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Europoseł PiS Joachim Brudziński powiedział, że “nie jest tajemnicą”, że to właśnie urzędujący prezydent będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy. Sam Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze oficjalnie ponownego startu w wyborach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Trójka/to/sk

COMMENTS