HomePOLSKA

Dziś prezydent Duda ma oficjalnie przedstawić swój projekt zmiany konstytucji. Trzaskowski: Temat zastępczy

Dziś prezydent Duda ma oficjalnie przedstawić swój projekt zmiany konstytucji. Trzaskowski: Temat zastępczy

Dziś prezydent ma oficjalnie przedstawić swój projekt zmiany konstytucji. Andrzej Duda chce, by w ustawie zasadniczej znalazł się zapis zakazujący adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – prezydent zapowiedział taką inicjatywę w miniony weekend, podczas jednego ze spotkań z wyborcami. Odpowiedni dokument z podpisem prezydenta w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu.

Pomysł poparło część polityków Prawa i Sprawiedliwości. Krytycznie do inicjatywy odnosi się m.in. Rafał Trzaskowski, który uważa to za temat zastępczy. Prezydent Warszawy zaznacza jednak, że w sprawie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe ma podobne poglądy, jak Andrzej Duda.

Andrzej Duda mówił w weekend w Szczawnie-Zdroju, że „państwo jest odpowiedzialne za to, komu powierza dziecko do wychowania”. Według prezydenta wpisanie do konstytucji zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zakończy trwający w Polsce spór w tej kwestii. Jak mówił: “w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie dziecka lub adopcja przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym”. Dodał, że uważa taki zapis za potrzebny “dla bezpieczeństwa dziecka, dla jego prawidłowego wychowania, dla strzeżenia przez polskie państwo praw dziecka i dobra dziecka”

.
Projekt zmiany konstytucji ma trafić do Sejmu, prezydent liczy na poparcie posłów Prawa i Sprawiedliwości, części parlamentarzystów PSL-u i Konfederacji.
Kontrkandydat Andrzeja Dudy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, powiedział w Kaliszu, że w sprawie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zgadza się z prezydentem, ale w jego ocenie Andrzej Duda szuka tematów zastępczych. Kandydat KO stwierdził, że dzisiaj tematem debaty publicznej są między innymi ułaskawienia i kategorie przestępstw, które powinny być wyłączone z tego prawa łaski, a także wolność mediów. “Pan prezydent jak zwykle ucieka i szuka tematów zastępczych, które nie są przedmiotem dzisiaj debaty w tym wyścigu prezydenckim, bo tutaj akurat z panem prezydentem w tej konkretnej sprawie się zgadzam” – powiedział Rafał Trzaskowski.

By zmienić konstytucję, konieczne jest poparcie co najmniej 2/3 posłów oraz bezwzględnej większości senatorów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/ #Surówka/w hm/w to/

 

 

 

COMMENTS