18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Dziś premier Szydło „przegląda” gospodarkę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś sprawy gospodarcze. W ramach przeglądu pracy poszczególnych resortów z premier Beatą Szydło spotkali się wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk.

Uszczelnianie systemu podatkowego, ułatwienia dla firm i zarządzanie finansami państwa z korzyścią dla Polaków. To niektóre zapowiedzi, jaki padły podczas wspólnej konferencji po spotkaniu.
Premier Beata Szydło podkreślała, że stawia na rozwój gospodarczy, taki jednak, który koncentruje się na poprawie sytuacji Polaków, a nie na wskaźnikach. Zaakcentowała konieczność uszczelnienia systemu podatkowego i przypomniała, że wprowadzone przez poprzedniego ministra finansów mechanizmy przynoszą już efekty. Szefowa rządu podkreśliła, że potrzebna jest intensyfikacja tych działań. Wyjaśniła, że chodzi o to, by środków z uszczelniania podatków było w budżecie więcej, bo to przekłada się na realizacje projektów społecznych i inwestycyjnych.
Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził, że postawione mu jako zadanie uszczelnienie systemu podatkowego będzie kontynuowane. W podsumowaniu prac i prezentacji planów na rok 2017 mówił o usprawnieniach dla przedsiębiorców. Dobrze ocenił tempo zmian dla biznesu. Wśród osiągnięć wymienił między innymi prostą spółkę akcyjną i sukcesję dla firm rodzinnych. Dodał, że chwalone są zmiany związane z zamówieniami publicznymi, które zwiększają szanse polskich firm w przetargach.
Część z kilkudziesięciu planowanych przez resort Mateusza Morawieckiego zmian znalazła się w Konstytucji dla Biznesu. Niektóre z nowych regulacji wprowadzono w zeszłym roku. Inne wejdą w życie do końca pierwszego kwartału tego roku, zaś prawo przedsiębiorców do końca II-go kwartału. Wśród osiągnięć Mateusz Morawiecki wskazał także pakiet eksportowy, który zacznie działać w tym roku.
Jako najważniejsze zadania na ten rok wicepremier wskazał utrzymanie stabilności makroekonomicznej oraz stymulowanie wzrostu gospodarczego, służącego ludziom. Minister podkreślił, że budżet na rok 2017 ma przede wszystkim zabezpieczyć pieniądze na realizację wszystkich rządowych programów prospołecznych, prorodzinnych i prorozwojowych. Zaznaczył, że tegoroczny plan finansowy utrzymuje zarazem deficyt budżetowy w granicy 3 procent.
Minister Mateusz Morawiecki jest przekonany, że w 2017 roku samorządy będą więcej inwestować niż w ubiegłym roku. Zaznaczył, że przygotowano ustawy upraszczające i zachęcające do realizowania przez nie nowych zadań tego typu. Zdaniem wicepremiera, przyspieszenie inwestycji w tym roku przełoży się na wyższe tempo wzrostu gospodarczego w Polsce.
Natomiast minister Henryk Kowalczyk z Kancelarii Premiera, pełniący obowiązki ministra skarbu, poinformował, że kończą się prace związane z likwidacją resortu skarbu. Potrwają do marca. Według Henryka Kowalczyka najważniejszym obecnie zadaniem jest wypracowanie nowego modelu funkcjonowania i zarządzania spółkami skarbu państwa. Minister zapowiedział też powołanie rady do spraw spółek skarbu państwa.
Przegląd prac ministerstw rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. Premier Beata Szydło spotkała się do tej pory z ministrami: obrony Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520