HomePOLSKA

Dziś pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu oraz Senatu

Dziś pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu oraz Senatu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że rząd w możliwie najbliższym czasie zrealizuje 5 wyborczych postulatów. Dziś w południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji.

Mariusz Błaszczak powiedział w radiowej Jedynce, że plan realizacji postulatów przedstawi premier Mateusz Morawiecki. Szef MON przypomniał, że chodzi między innymi o program badan profilaktycznych dla osób po 40. roku życia, budowę obwodnic i zmniejszenie składki ZUS.

Obrady Sejmu nowej kadencji otworzy marszałek senior Antoni Macierewicz. Pełnienie tej funkcji powierzył mu prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, marszałek senior przyjmuje ślubowanie od 460 posłów. Następnie przeprowadza wybór marszałka izby. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów.

Po wyborze marszałek przejmuje prowadzenie obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków na tych samych zasadach, na jakich wybrano marszałka Sejmu.

 

Dziś pierwsze po wyborach posiedzenie Senatu X kadencji. Ma zostać wybrany marszałek izby. W październikowych wyborach Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w Senacie 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43, PSL – 3, a SLD – 2. Czworo senatorów startowało z własnych komitetów. Z parlamentarnej arytmetyki wynika, że większość w izbie wyższej należy do senatorów opozycyjnych, jednak siły są prawie wyrównane.

Gość Polskiego Radia 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski zaznaczył, że jeśli Prawu i Sprawiedliwości nie uda się osiągnąć większości teraz, to partia będzie zabiegała o nią w czasie kadencji.

Kandydatem prawicy na stanowisko marszałka Senatu jest Stanisław Karczewski – który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Kandydat opozycji to Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./PR 1/dwi/zr

COMMENTS