10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Dziś ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty. Jutro wznowienie rozmów rządu z nauczycielami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Punktualnie o 9.00 377 tysięcy ósmoklasistów rozpocznie ostatni dzień egzaminu na zakończenie szkoły. Dziś napiszą sprawdzian z języka obcego.

Najwięcej zdających, niemal 95 procent wybrało język angielski. W odróżnieniu od egzaminu gimnazjalnego, sprawdzian z języka obcego dla ósmoklasistów nie jest podzielony na poziomy. Wśród zadań będą też pytania do wysłuchanego tekstu, dlatego dzisiejszy egzamin musi być przeprowadzony w mniejszych salach tak, żeby każdy uczeń dokładnie usłyszał odtwarzaną wypowiedź. Potrzeba też więcej zespołów nadzorujących, ale ministerstwo edukacji zapewnia, że mimo strajku w części placówek, wszystkie szkoły są przygotowane. Wczoraj minister Anna Zalewska dziękowała dyrektorom, wolontariuszom, kuratorom i wojewodom oraz nauczycielom, którzy nie strajkują. „To dzięki nim egzaminy przebiegają bez zakłóceń”, mówiła minister edukacji.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu uczniowie poznają go 14 czerwca.

Szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk przypomniał, że jutro o godz. 10.00 zostaną wznowione rozmowy rządu z nauczycielskimi związkami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Od 8 kwietnia trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli.

Michał Dworczyk powiedział w Polskim Radiu 24, że rząd ma nadzieję, iż związkowcy przystąpią do porozumienia, które zawarła już oświatowa „Solidarność”. Podkreślił, że dzięki niemu nauczyciele otrzymają średnio 16 procent podwyżki w tym roku oraz szereg dodatków – wychowawcy 300 złotych, a każdy rozpoczynający pracę nauczyciel dodatek w wysokości 1000 złotych.

Rząd zaproponował także, aby po Świętach Wielkanocnych, jego przedstawiciele oraz reprezentanci nauczycieli spotkali się przy „okrągłym stole”, aby omówić kwestię podwyżek. Wczoraj prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby rozmowy toczyły się w Belwederze i odbyły się w „formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego”. „Jest to ciekawy pomysł” – skomentował szef KRPM. Podkreślił, że formuła, nad którą pracuje rząd jest o wiele szersza i skupi wiele środowisk ekspertów. Michał Dworczyk powiedział, że do rozmów „okrągłego stołu” przystąpią przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, prezydenta i potrzebna jest również obecność rodziców i samorządowców.

Jutrzejsze rozmowy mają się odbyć w Centrum Dialog w Warszawie. Ze strony rządu ma im przewodniczyć wicepremier Beata Szydło.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./PR 24/dwi/jj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Martyna Szymczakowska/ap/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520