3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Dziś na okupowanym przez Rosję Krymie Tatarzy uszanują pamięć dziesiątek tysięcy ofiar deportacji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na Krymie i kontynentalnej Ukrainie obchodzona dziś będzie rocznica deportacji Tatarów. 72 lata temu komuniści wywieźli z półwyspu niemal całą autochtoniczną ludność. Dziś na okupowanym przez Rosję Krymie Tatarzy uszanują pamięć dziesiątek tysięcy ofiar deportacji.
Rocznicowe obchody odbędą się też w stolicy Ukrainy. W Kijowie na Majdanie Niepodległości planowany jest wieczorny mityng pamięci ofiar deportacji. Wezmą w nim udział Tatarzy, którzy musieli opuścić półwysep w związku z rosyjską okupacją. Swój udział w kijowskich obchodach zapowiedziała Tatarka Susana Dżamaladynowa – czyli Jamala – zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizja. Jak opowiadała w rozmowie Polskim Radiem, na Krymie deportacje dotknęły praktycznie każdą tatarską rodzinę. Jak zaznaczyła, tragedia stalinowskich zsyłek to historia całego tatarskiego narodu. Ta historia – jak podkreślała – może być zrozumiała również dla Polaków, którzy doświadczyli zsyłek, deportacji i innych represji.
Okupacyjne rosyjskie władze nie zezwoliły krymskim Tatarom na organizację obchodów na półwyspie. Szef krymskotatarskiego Medżlisu Refat Czubarow zaapelował do Tatarów na Krymie, aby przed południem zgromadzili się wokół pomników i tablic pamięci poświęconych wywózkom i odmówili modlitwę w intencji ofiar deportacji oraz uczcili je minutą ciszy.
Od 18 do 20 maja 1944 roku Sowieci wysiedlili z Krymu około 200 tysięcy Tatarów, z których ponad 40 tysięcy nie przeżyło deportacji.

TS/ (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/wkrz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520