23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Około 9 milionów osób w Polsce cierpi na choroby reumatyczne. Potoczne określenie „reumatyzm” to tak naprawdę 300 różnych schorzeń, które atakują układ ruchu, przeważnie stawy. Wspólnym mianownikiem tych chorób jest przewlekły, nawracający ból. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu.

Reumatolog doktor Maria Maślińska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powiedziała, że na choroby reumatyczne o podłożu zapalnym chorują głównie ludzie młodzi, a nawet dzieci – chodzi o młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy charakterystyczne dla tych schorzeń to ból, obrzęk stawów i nasilenie tych dolegliwości rano.
Natomiast na choroby zwyrodnieniowe stawów cierpią przede wszystkim osoby starsze, po 65 roku życia. Schorzeniom tym sprzyja miedzy innymi otyłość i siedzący tryb życia. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych lub biodrowych często prowadzi do konieczności operacji i wymiany stawu na sztuczny – dodał reumatolog profesor Piotr Głuszko.
Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie odbędzie się konferencja pod hasłem „Przyszłość w Twoich rękach. Przejdź do działania”.

IAR/Joanna Stankiewicz, Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520