Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O rodakach zamordowanych przez stalinowskich oprawców pamiętają Polacy mieszkający w Rosji. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu już wcześniej została odprawiona msza święta, a na mogiłach w katyńskim lesie, Miednoje i innych miejscach pochówku ofiar stalinowskiej zbrodni leżą kwiaty i płoną znicze. 
W Rosji dokumentowaniem zbrodni katyńskiej zajmuje się od 30-tu lat stowarzyszenie „Memoriał”. Rosyjscy historycy i obrońcy praw człowieka przeszukują radzieckie archiwa, aby ustalić pełną listę ofiar stalinowskiego reżimu i nazwiska wszystkich osób odpowiedzialnych za zgładzenie tysięcy obywateli II RP.
Szef sekcji polskiej stowarzyszenia „Memoriał” Aleksnader Gurianow podkreśla, że ujawnienie wszystkich faktów dotyczących zbrodni katyńskiej oraz pełna rehabilitacja ofiar jest długiem jaki mają Rosjanie wobec Polaków, ale również jednym z warunków pełnego rozliczenia się społeczeństwa rosyjskiego ze zbrodniami okresu stalinowskiego. -„Sprawa zbrodni katyńskiej jest także naszą wewnętrzną sprawą, bo chodzi o funkcjonowanie prawa w naszym kraju” – tłumaczy Aleksander Gurianow.
Mimo starań stowarzyszenia „Memoriał”, władze Rosji do dziś nie zgodziły się na prawną rehabilitację ofiar zbrodni katyńskiej i nie odtajniły wszystkich dokumentów tak zwanego śledztwa katyńskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0