HomePILNE

Dziś mija rocznica objęcia posady prezydenta Ukrainy przez Wołodymyra Zełenskiego. Obiecywał m.in. walkę z korupcją i zakończenie wojny w Donbasie…

Dziś mija rocznica objęcia posady prezydenta Ukrainy przez Wołodymyra Zełenskiego. Obiecywał m.in. walkę z korupcją i zakończenie wojny w Donbasie…

Dziś mija rocznica objęcia posady prezydenta Ukrainy przez Wołodymyra Zełenskiego. Były komik, znany m.in. z serialu w którym wcielił się w prezydenta Ukrainy, wygrał w zeszłym roku wybory i zastąpił na tym stanowisku Petra Poroszenkę, uzyskując w drugiej turze 73 % głosów.

Obiecywał m.in. walkę z korupcją i zakończenie wojny w Donbasie.

Wołodymyr Zełenski rok temu składając przysięgę w Radzie Najwyższej, zapowiedział rozwiązanie parlamentu i wcześniejsze wybory. Wygrała je jego partia „Sługa Narodu”.

Po roku większość Ukraińców wciąż wskazuje na korupcję, jako główny problem ich kraju. Mimo to Wołodymyr Zełenski cieszy się zaufaniem ponad połowy społeczeństwa. Prezydentowi udało się przeforsować niepopularne uwolnienie rynku ziemi, ale też przyjęcie ustawy o bankach – wbrew oligarsze Ihorowi Kołomojskiemu, z którym Zełenski był związany biznesowo.

Mimo inicjatywy ukraińskiego prezydenta i spotkania na szczycie w ramach tzw. normandzkiej czwórki – w Donbasie wciąż giną ukraińscy żołnierze. Nowy ukraiński prezydent obiecał też zniesienie zakazu ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar. Pierwsze prace ekshumacyjne rozpoczęły się już w zeszłym roku we współpracy ze stroną ukraińską.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/w kryCOMMENTS