12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Dziś mija 95. rocznica urodzin Andrieja Sacharowa – jednego z największych fizyków XX wieku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

95 lat temu, 21 maja 1921 roku urodził się Andriej Sacharow, jeden z największych fizyków XX wieku. Współtwórca radzieckiego programu jądrowego, który stał się znanym na świecie działaczem na rzecz rozbrojenia, krytykiem komunistycznego reżimu i obrońcą praw człowieka. W 1975 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Zmarł w 1989 roku.
Sacharow zajmował się między innymi promieniowaniem kosmicznym i cząstkami elementarnymi. W 1950 roku, razem z Igorem Tammem, doprowadził do pierwszej kontrolowanej reakcji termojądrowej. Został za to obsypany nagrodami i medalami przez sowieckie władze. Jednak w kolejnych latach, widząc skutki dokonywanych prób, zaczął nawoływać do ich zaprzestania i odmówił dalszych badań. Coraz częściej zabierał głos w sprawach politycznych i społecznych, wdając się w konflikt z komunistycznymi władzami.
Występował w imieniu dysydentów więzionych za przekonania, bronił ludności żydowskiej, której odmawiano prawa do emigracji, a także katolickich księży prześladowanych przez władze na Litwie. Otwarcie krytykował absurdy życia społeczno-politycznego i gospodarczego w Związku Radzieckim. Jego książki na Zachodzie osiągały wielomilionowe nakłady. Za tę działalność w 1975 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. W Rosji natomiast dotykały go nasilające się represje – został wyrzucony z pracy, pozbawiony wszystkich tytułów i zesłany z żoną na prowincję do miasta Gorki nad Wołgą, obecnie Niżni Nowogród.
Zrehabilitowany przez Michaiła Gorbaczowa w 1986 roku nie doczekał rozpadu ZSRR, zmarł 14 grudnia 1989 roku.
Od 1988 roku Parlament Europejski przyznaje nagrodę im. Andrieja Sacharowa za działalność na rzecz praw człowieka i wolności.

TS/IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520