HomePILNE

Dziś mija 5 lat od wybrania Andrzeja Dudy na prezydenta Polski

Dziś mija 5 lat od wybrania Andrzeja Dudy na prezydenta Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że w czasie swojej kadencji skupiał się na sprawach społecznych i wspieraniu polskich rodzin.
Dziś mija 5 lat od wybrania Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. W drugiej turze wyborów prezydenckich z 2015 roku pokonał on kandydata Platformy Obywatelskiej Bronisława Komorowskiego stosunkiem głosów 51,55% do 48,45%.
Gość Programu 1 Polskiego Radia wspominał, że wówczas jednym z głównych postulatów było właśnie obniżenie wieku emerytalnego, ale domagano się też “pracy, godnej płacy, tego, by młodzi wrócili z zagranicy”. “To był taki cały szereg próśb, właściwie żądań, które zgłaszali moi rodacy na spotkaniach, ale nie bardzo wtedy wierzono, że te wszystkie elementy uda się zrealizować. Ja wtedy się do tego zobowiązałem, ale byłem ogromnie krytykowany przez ówcześnie rządzących i przez ich ekspertów, którzy im sprzyjali. Mówiono, że to są brednie że można wprowadzić program Rodzina 500+, że to rozwali budżet państwa, że to jest nieodpowiedzialne” – mówił Andrzej Duda. Jak dodał, już za jego kadencji udało się “praktycznie bezboleśnie” przywrócić poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.. “Najważniejsze było to, że daliśmy Polakom wybór” – podkreślił prezydent.
Ustawę w tej sprawie Andrzej Duda podpisał w 2016 roku.
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył także, że to dzięki polityce finansowej i likwidacji dziury VAT udało się wprowadzić program 500 plus, a także wypłacić 13 emeryturę i wyprawkę szkolną.
Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że priorytetem w ostatnich latach było także zapewnienie niezależności energetycznej Polsce. “To myślenie, które my realizujemy, to jest rzeczywiście myślenie o suwerennej Polsce we wszystkich płaszczyznach, również w płaszczyźnie energetycznej” – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, jednym z elementów tej strategii jest rozbudowa w ostatnich latach gazoportu w Świnoujściu, którego budowę zainicjował prezydent Lech Kaczyński. Andrzej Duda powiedział, że gazoport już teraz stanowi o naszej suwerenności energetycznej, bo pozwala on nam odbierać gaz praktycznie z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.
Jako jeden z priorytetów swojej prezydentury Andrzej Duda wskazał też bezpieczeństwo. Przypomniał, że jeszcze przed zaprzysiężeniem rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat stałej obecności wojsk Sojuszu w krajach Wschodniej Flanki. Prezydent dodał, że wtedy zaczęła się rozmowa, której efektem były postanowienia Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, ustanowienie wysuniętej obecności, jednostki w Polsce i krajach bałtyckich.
Prezydent podkreślił, że podczas całego okresu prezydentury jest aktywny, odbywa wiele podróży zagranicznych i krajowych. “Jeżeli ja słyszę głosy o staniu pod żyrandolem, w Polsce jest 380 powiatów i ja wszystkie objechałem, to chyba się komuś prezydentury pomyliły” – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że zrealizował ponad sto wizyt międzynarodowych, więc łatwo policzyć, że w ciągu ostatnich pięciu lat w każdym tygodniu odbył przynajmniej jedną podróż.
Prezydent Andrzej Duda wskazywał, że ważnym elementem dochodzenia do energetycznej niezależności jest budowa gazociągu Baltic Pipe. Jak mówił gość Programu 1 Polskiego Radia, ta inwestycja “da nam całkowitą niezależność”. “Wtedy rzeczywiście to my będziemy decydowali, czy podpiszemy kontrakt z rosyjskim dostawcą, czy nie. Dzisiaj mamy tak, że musieliśmy te kontrakty podpisywać dlatego, że nie było alternatywy, a gaz jest nam niezbędny. Tymczasem tworzymy to, że od 2022 roku to my będziemy decydowali, czy weźmiemy gaz z tego kierunku czy z innego kierunku. To jest prawdziwa suwerenność” – mówił.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że podczas jego prezydentury zniesiono wizy do USA, choć jak zaznaczył do zniesienia obowiązku wizowego powinno było dojść znacznie wcześniej.
Podsumowując pięć lat swojej prezydentury mówił, że sprawa wiz to także kwestia godności i prestiżu.
Prezydent Andrzej Duda wskazywał, że do zniesienia wiz przyczyniła się postawa, odwiedzających USA Polaków oraz bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, także te militarne. Jak mówił “polscy żołnierze krwawili się w Afganistanie, Iraku razem z żołnierzami amerykańskimi”. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że z tego powodu utrzymanie obowiązku wizowego dla obywateli Polski przez tyle lat, było skandaliczne. Wyraził również dumę, że do zmiany w tej kwestii doszło w czasie jego prezydentury. “Patrzę na moją prezydenturę przez pryzmat spraw, które się udało załatwić” – podkreślił.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że na zniesienie wiz wpływ miała poprawa poziomu życia w Polsce. Jak mówił, wiele osób zrezygnowało z pracy za Oceanem i zaczęło podróżować do USA w celach turystycznych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Program 1 Polskiego Radia/zbiorcza/d md/ w sk

COMMENTS