HomeŚwiat

Dziś kolejna próba porozumienia w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy po pandemii

Dziś kolejna próba porozumienia w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy po pandemii

O 11.00 europejscy przywódcy ponownie podejmą próbą porozumienia w sprawie unijnego budżetu na najbliższych 7 lat i funduszu odbudowy po pandemii. Wczoraj, podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli nie udało się osiągnąć kompromisu, głównie z powodu sprzeciwu Holandii, która domagała się by reformy w unijnych krajach, finansowane z funduszu odbudowy były ściśle monitorowane.
Do uzgodnienia są jeszcze inne kryteria dotyczące wypłaty pieniędzy. Te, zaproponowane przez Komisję Europejską były dla Polski korzystne, bo dawały jej z funduszu odbudowy prawie 64 miliardy euro grantów i pożyczek. Brały pod uwagę wielkość populacji z najniższym PKB i najwyższym bezrobociem. Szef Rady Europejskiej to zmienił i zaproponował, by 30 procent pieniędzy było wypłaconych najwcześniej za dwa lata, przy uwzględnieniu spadku PKB po pandemii.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił tę propozycję sceptycznie. “Państwa, które dobrze radziły sobie z kryzysem gospodarczym, mogłyby być ukarane za swoją politykę gospodarczą. A z kolei te, które są mniej zamożne od innych, mogłyby otrzymać znacznie mniejszą kwotę od tych, które są bogatsze” – powiedział szef polskiego rządu.
Zgoda na kryteria zaproponowane przez szefa Rady Europejskiej oznaczałyby, że 8 miliardów euro z proponowanej puli 64 miliardów euro byłoby pod znakiem zapytania. Decyzja co do przyszłości tych pieniędzy zapadłaby najwcześniej za dwa lata.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Płomecka/ #Darmoros/Bruksela/w Wj

COMMENTS