"> Dziś i jutro księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej - wiadomosci.com

Dziś i jutro księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

Dziś i jutro księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

Dziś i jutro w Warszawie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci Danuty Szaflarskiej.

Wpisu można dokonać dziś od 9:00 do 18:00 lub jutro w godzinach 8:00-16:00 w Pałacu Ślubów przy Placu Zamkowym. Jutro odbędzie się także pogrzeb artystki. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat. W dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych. Zagrała także w prawie 400 słuchowiskach radiowych.
Uroczystości pogrzebowe Danuty Szaflarskiej rozpoczną się jutro o godzinie 13:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawie. Aktorka spocznie w Alei Zasłużonych Wojskowych Powązek. Ceremonia złożenia do grobu rozpocznie się o godzinie 15:00. Rodzina Danuty Szaflarskiej prosi, by zamiast kwiatów, złożyć symboliczny datek na rzecz Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.
Popularność Danucie Szaflarskiej przyniosła rola w “Zakazanych piosenkach” Leonarda Buczkowskiego, gdzie stworzyła pamiętną kreację Haliny Tokarskiej. Zagrała w wielu filmach, między innymi, w “Skarbie”, “Dolinie Issy”, “Pożegnaniu z Marią”, “Żółtym szaliku”, “Królowej chmur” i w obrazie “Pora umierać”. Danuta Szaflarska od lat 50. ubiegłego wieku była związana z teatrami stolicy, najpierw Współczesnym, potem – Narodowym i Dramatycznym. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach. W ostatnich latach była związana z Teatrem Rozmaitości, gdzie jeszcze 3 lata temu występowała w bijącej rekordy popularności sztuce Doroty Masłowskiej “Między nami dobrze jest” . Aktorka została laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów – Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej “Camerimage”. W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2009 roku Danuta Szaflarska otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego, a w 2013 roku dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło za “wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego”. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Superwiktora. W 2014-tym odebrała Diament Trójki, wyróżnienie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Aktorka była odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego1915 roku w Kosarzyskach koło Nowego Sącza. Debiutowała na scenie Teatru na Pohulance w Wilnie. Podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka pseudonim “Młynarzówna”. Współorganizowała też wówczas słynne koncerty w murach Politechniki Warszawskiej. Po wojnie przez rok występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym. W 1949 roku po likwidacji tej sceny, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, z którą była związana aż do śmierci.

IAR/Dorota Piotrowska/magosCOMMENTS

WORDPRESS: 0