Dziś expose premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla rządu

Dziś expose premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla rządu

Expose premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. To najważniejsze punkty zaplanowanej na dziś i czwartek kontynuacji pierwszego posiedzenia Sejmu.

Expose premiera, jak mówi szef jego kancelarii Michał Dworczyk, będzie prezentacją wizji rozwoju Polski oraz horyzontu stojących przed nią wyzwań. Najważniejszymi obszarami wystąpienia Mateusza Morawieckiego ma być gospodarka, klimat i demografia. Po wystąpieniu premiera przewidziana jest siedmiogodzinna debata, którą zakończy głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

W wieczornym bloku Sejm wybierze też skład sejmowej komisji do spraw służb specjalnych oraz przeprowadzi pierwsze czytania trzech projektów ustaw. To między innymi nowela rozszerzająca zakres zadań Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, co ma umożliwić finansowanie z funduszu trzynastej emerytury czy zasiłku pogrzebowego. Izba rozpatrzy też projekt podnoszący akcyzę na alkohol i papierosy czy projekt znoszący górny limit składek na ZUS, tak zwanej 30-krotności.

Głosowania nad wspomnianymi projektami ustaw zostaną przeprowadzone w czwartek. W tym dniu Sejm wybierze też trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz posłów-członków Trybunału Stanu i Krajowej Rady Sądownictwa. Wznowienie obrad nastąpi o godzinie 10.

 

*

Müller: Rozwój infrastruktury oraz sprawy klimatu i polityki energetycznej ważnymi aspektami expose

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada, że innowacyjność gospodarki, rozwój infrastruktury a także sprawy ekologii i klimatu będą ważnymi tematami dzisiejszego expose premiera Mateusza Morawieckiego. Program prac swojego gabinetu premier przedstawi w Sejmie. Początek wystąpienia o 10:10. Wieczorem odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla Rady Ministrów.

W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Müller zaznaczył, że w pierwszej kadencji rząd PiS doprowadził do zmian w polityce społecznej i uszczelnił system podatkowy. Jak zadeklarował, te działania będą kontynuowane, ale istotne są też impulsy rozwoju gospodarczego.

“Kluczowe obszary jak gospodarka czy rozwój infrastruktury, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego, korzystanie z najnowszych technologii, tak żeby nasza gospodarka przestawiała się na tory innowacyjne to będzie jeden z ważnych obszarów expose premiera, ale również tematy związane z ekologią czy klimatem” – stwierdził rzecznik rządu. Piotr Müller dodawał, że Polska nie może odchodzić od ogólnoeuropejskiej dyskusji o polityce klimatycznej, budżecie unijnym, w tym także o środkach na transformację energetyczną.
Rzecznik rządu powiedział, że “na poziomie Sejmu” przyjęcie ustaw zapowiadanych jako priorytetowe na 100 dni nowego rządu jest zagwarantowane. Chodzi o mały ZUS, trzynastą i czternastą emeryturę oraz pakiet badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

W kampanii wyborczej premier i prezes PiS zapowiadali również ogłoszenie planu zrównania unijnych dopłat dla rolników oraz budowy 100 obwodnic. “One będą wyrażone w expose, aczkolwiek te plany są już znane. Chcemy tę piątkę realizować zgodnie z harmonogramem, który zapowiadaliśmy przed wyborami” – tłumaczy Piotr Müller. Jak dodał, w przemówieniu premiera Morawieckiego padną również zapowiedzi długofalowe, wykraczające poza okres czteroletniej kadencji. “Mówimy tutaj o inwestycjach, chociażby infrastrukturalnych. Siłą rzeczy nie wszystkie mogą być zrealizowane w cztery lata. Centralny Port Komunikacyjny jest jedną z nich. Również transformacja naszej gospodarki w gospodarkę innowacyjną to też nie jest proces, który zamyka się w cztery lata” – mówił współpracownik premiera.

W expose nie zabraknie też słów o polityce zagranicznej rządu. “Należy wskazać na pogłębiającą się rolę naszego funkcjonowania w Unii Europejskiej, tym bardziej w kontekście negocjacji budżetu Unii Europejskiej, ale również polityki klimatycznej” – mówił Piotr Müller. Jak stwierdził, Polska nie może odchodzić “bardzo ważnej” relacji ze Stanami Zjednoczonymi i z członkami NATO. “Tutaj stoimy w pewnym kontraście do ostatniej wypowiedzi prezydenta Francji, który podważał w jakimś sensie zasadność dalszego funkcjonowania czy skuteczność NATO, my będziemy cały czas wskazywać Sojusz jako gwarant bezpieczeństwa” – powiedział polityk PiS.

Rzecznik rządu podkreślił, że jeśli sytuacja gospodarcza “będzie tak dobra jak teraz”, to Zjednoczona Prawica chce zrealizować plan podnoszenia płacy minimalnej. Zakłada on wzrost najniższej pensji do 4 tysięcy złotych brutto w 2023 roku.

Piotr Müller dodał, że w expose premier wyraźnie zaznaczy utrzymanie obowiązujących programów społecznych.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/sk

IAR/M.Fabisiak/jf/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0