HomePILNE

Dziś eurowybory w 21 z 28 krajów UE

Dziś eurowybory w 21 z 28 krajów UE

Wyborcy w 21 z 28 państw Unii Europejskiej głosują dziś w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbyło się już w Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, w Czechach, na Łotwie, Malcie i Słowacji. 

W niektórych krajach – np. na Litwie, w Grecji i we Włoszech – wybory do europarlamentu są połączone z innymi wyborami. W europarlamencie nowej kadencji, który zainauguruje pracę na początku lipca, zasiądzie 751 deputowanych którzy będą reprezentować około 500 milionów mieszkańców Unii.
Parlament Europejski wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet wspólnoty. Nadzoruje prace Komisji Europejskiej i odgrywa kluczową rolę w wyborze przewodniczącego komisji. Współpracuje też z parlamentami narodowymi państw członkowskich.
Przepisy prawne, które Parlament Europejski uchwala wspólnie z Radą UE, dotyczą wszystkich mieszkańców Unii i odnoszą się do takich kwestii, jak swoboda podróżowania, środowisko naturalne, ochrona konsumentów czy bezpieczeństwo żywności. Państwa członkowskie mają prawo weta między innymi w dziedzinie podatków, obronności oraz spraw zagranicznych.
Mandaty w Parlamencie Europejskim są przydzielane poszczególnym krajom na podstawie liczby ich ludności. W Polsce wybieramy 52 europosłów, ale na razie mandat obejmie 51. Ten 52-gi zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej.
Oficjalne wyniki eurowyborów będzie można podawać po 23:00, gdy zakończy się głosowanie we Włoszech. Wcześniej po zakończeniu głosowań można ogłaszać jedynie wyniki sondaży exit poll.

IAR/wcześn/to/

COMMENTS