HomePOLSKA

Dziś egzaminy odbyły się we wszystkich szkołach. Broniarz bezradny poprosi rząd o nowe propozycje…

Dziś egzaminy odbyły się we wszystkich szkołach. Broniarz bezradny poprosi rząd o nowe propozycje…

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że dziś egzaminy odbyły się we wszystkich szkołach. 350 tysięcy uczniów z całego kraju pisało dziś matematyczno-przyrodniczą część egzaminów gimnazjalnych.

“Wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów. Nawet w szkołach, w których wczoraj były kłopoty, egzaminy są przeprowadzane” – podkreśliła minister. Podczas konferencji prasowej Anna Zalewska dziękowała za pomoc w przeprowadzeniu i nadzorowaniu egzaminów. “Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy wolontariuszom, którzy są przy egzaminach. Chcemy powiedzieć, że przyrastają nam liczby wolontariuszy – w tej chwili to już jest 8 tysięcy” – mówiła minister Zalewska. Podkreśliła jednak, że na egzaminy z języków obcych potrzeba więcej komisji i zespołów nadzorujących.

Szefowa MEN powiedziała, że resort jest gotowy na jutrzejsze egzaminy językowe w gimnazjach i rozpoczynające się w poniedziałek egzaminy ósmoklasisty.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapewnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że związek jest gotowy na dalsze rozmowy z rządem i poprosił o nowe propozycje. Minister edukacji w odpowiedzi zwróciła się do związkowców, żeby zgodzili się na porozumienie, które wcześniej podpisała oświatowa “Solidarność”. “Propozycje ze strony rządowej składane są wielokrotnie” – przypomniała minister. Dodała, że formuła obecnej struktury wynagrodzeń i ułożenia wynagrodzeń nauczycieli “po prostu się skończyła”.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreślił, że egzaminy przebiegają spokojnie miedzy innymi dzięki osobom, które zasiliły szeregi komisji egzaminacyjnych. “Dołączę się do podziękować dla wszystkich osób, które zgłosiły się do pracy w zespołach nadzorujących, wszystkich kuratorów, dyrektorów szkół” – mówił Marcin Smolik. Dodał, że stanęli oni na wysokości zadania i egzamin jest zorganizowany i przebiega spokojnie.

Szef CKE zapowiedział, że uczniowie z trzech szkół, gdzie nie odbył się egzamin z historii i WOS-u, i jednej, gdzie nie było też egzaminu z języka polskiego, będą zdawali egzamin w terminie dodatkowym od 3 do 5 czerwca. “Natomiast w interesie nas wszystkich jest, aby wszyscy przystąpili do egzaminów w terminie głównym – kwietniowym” – podkreślił Marcin Smolik.

Mimo trwającego strajku nauczycieli, wczorajsze egzaminy w części humanistycznej odbyły się bez zakłóceń, z wyjątkiem trzech szkół.
W związku z reformą edukacji i likwidacją gimnazjów to ostatni egzamin gimnazjalny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześn./Wj/dabr

COMMENTS