HomePILNE

Dziś druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 649 gmin i miast wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów

Dziś druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 649 gmin i miast wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów

Dzisiaj druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 649 gmin i miast wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory odbędą się w miejscach, gdzie podczas pierwszej tury – dwa tygodnie temu – żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Wyborcza dogrywka odbędzie się w między innymi w pięciu miastach wojewódzkich: Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie.

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza obowiązuje w całym kraju i potrwa do zakończenia głosowania.
Inaczej niż w pierwszej turze tym razem wyborca otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Będą na niej dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Jeżeli jeden z kandydatów wycofał się, zmarł lub utracił prawo wyborcze, na karcie do głosowania będzie tylko jedno nazwisko. Na karcie z jednym nazwiskiem kandydata będą dwie kratki: “TAK”, której wybór oznaczająca poparcie oraz kratka “NIE”.
Głosować będziemy podobnie jak w pierwszej turze, stawiając znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Postawienie znaku “X” przy nazwisku obu kandydatów, albo niewskazanie żadnego z nich spowoduje, że głos będzie nieważny. Analogicznie na karcie z jednym nazwiskiem – aby głos był ważny, znak “X” stawiamy tylko w jednej kratce.

IAR/mt

COMMENTS