9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dziś Boże Ciało

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Potocznie nazywaną Bożym Ciałem.
Dziś podobnie jak w Wielki Czwartek, wspominamy ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wielkim Tygodniu, ta pamiątka ma charakter pasyjny, ze względu na towarzyszącą im perspektywę zdrady, męki i śmierci Jezusa. Świętowanie Bożego Ciała ma inny, radośniejszy wymiar. Wyrazem tego są między innymi procesje z Najświętszym Sakramentem, które przejdą ulicami naszych miejscowości – mówi ksiądz Bogdan Bartołd proboszcz bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.
Proboszcz podkreśla ,że każdy z nas jest pielgrzymem. To wędrowanie rozpoczyna się na tym świecie, a kończy na tamtym. W tej wędrówce potrzebny jest nam pokarm. Aby nie ustać musimy spożywać Ciało Chrystusa – mówi.
Uroczystości Bożego Ciała nie mogą się obejść bez dzieci, które idąc na czele procesji sypią płatki kwiatów. W centralnym miejscu wędruje kapłan niosący Najświętszy Sakrament. Procesji towarzyszą śpiewy i modlitwy- podkreśla ksiądz Bogdan Bartołd.
Proboszcz bazyliki świętego Jana Chrzciciela w Warszawie podkreśla, że istotą uroczystości jest uwielbienie Boga, który z miłości do ludzi najpierw stał się sam człowiekiem a później chcąc pozostać z nami jak najbliżej, oddał się człowiekowi, jako prosty pokarm – chleb i wino.
Rozważając te fakty w drodze uczestnicy procesji zdążają do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich rozważana jest tajemnica Eucharystii- wyjaśnia ksiądz Bogdan Bartołd. Cztery ołtarze to znak czterech stron świata.
Proboszcz bazyliki świętego Jana Chrzciciela podkreśla, że uroczystość Bożego Ciała pokazuje nam na obecność Boga pośród ludzi. Gest sypania kwiatków to znak, że człowiek uznaje swojego Stwórcę i pokazuje, że chce iść za nim.
Uroczystość Bożego Ciała to święto ruchome. Zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy.
Pierwszy raz obchodzono ją w XIII wieku we Francji. Biskup Liege (czyt. lież) pod wpływem objawień zakonnicy świętej Joanny z Cornillon (czyt. korniją) ustanowił uroczystość dla swojej diecezji. Sto lat później do kalendarza Kościoła powszechnego wprowadził ją papież Jan XXII. W Polsce najpierw zaczęto ją obchodzić w diecezji krakowskiej. Było to w XIV wieku.
Kościół rzymskokatolicki otwiera się na nowości. Po raz drugi rzecznik Episkopatu Polski zachęca, aby w mediach społecznościowych pokazywać zdjęcia i filmy z tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Filmy i zdjęcia możemy oznaczyć hasztagiem #Procesja. W ubiegłym roku do akcji włączyło się 5 milionów osób.

IAR/ Grzegorz Maciak/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520