HomePOLSKA

Dziś Black Friday. “Co roku po Czarnym Piątku do Urzędu wpływa wiele skarg”

Dziś Black Friday. “Co roku po Czarnym Piątku do Urzędu wpływa wiele skarg”

Dziś Black Friday, czyli wielka jednodniowa promocja, która odbywa się jak co roku w czwarty piątek listopada. Przedsiębiorcy od wielu dni kuszą klientów róznymi ofertami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że co roku po Czarnym Piątku do Urzędu wpływa wiele skarg.

Jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny, skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji stanowią około. 10 proc. wszystkich zgłaszanych nieprawidłowości. Wyjaśnia, że najczęściej spotykane zjawisko to żonglowanie cenami, czy promocje i wyprzedaże, które w rzeczywistości nie są tak atrakcyjne jak ogłasza to przedsiębiorca. Może się zdarzyć podnoszenie ceny przed wyprzedażą po to, by uatrakcyjnić zakup poprzez prezentowanie nieprawidłowej obniżki cen. “Konsumentom zalecamy ostrożność zaś przedsiębiorców zachęcamy do uczciwości wobec klientów” – podkreśla prezes UOKiK. Radzi też kupującym, by porównywali ceny w wiarygodnych porównywarkach, a także by sprawdzili tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Jeśli na stronie nie ma takich danych, może trafić na oszusta, który nielegalnie oferuje produkty, np. gry lub oprogramowanie.

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 wyprzedaże w dużej mierze będą odbywać się w internecie. Większość sklepów w galeriach handlowych jest zamknięta. Otwarte zostaną w sobotę w ścisłym reżimie sanitarnym. Dokonując zakupu na odległość, a takim jest zakup przez internet, mamy prawo do co najmniej 14- dniowego terminu zwrotu – przypomina prezes Tomasz Chróstny. Wszelkie wskazówki jak bezpiecznie zrobić zakupy znajdują się na stronie internetowej UOKiK.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Łukowska/w to/

COMMENTS