HomePOLSKA

Dziś 72. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś 72. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Od dziś do 20 października potrwają obchody 35.rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dziś przypada 72. rocznica urodzin księdza Popiełuszki, a 19 października – 35. rocznica jego męczeńskiej śmierci.


O 17.30 w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się koncert “Litania Wolności” z udziałem aktora Adama Woronowicza, który będzie czytał fragmenty Mszy za Ojczyznę, i zespołu El Camino. Koncert zainauguruje ogólnopolski konkurs literacki dla licealistów “Dobrem Zwyciężaj”. Organizuje go Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wraz z Instytutem pamięci Narodowej, który przygotował szkolną lekcję historii o kapelanie “Solidarności”. Patronat na konkursem dla licealistów sprawuje między innymi radiowa Jedynka.
Wczoraj na konferencji prasowej poinformowano, że zdigitalizowano i udostępniono już blisko 80 procent dokumentów, filmów i nagrań dotyczących księdza Jerzego Popiełuszki. Stworzono jego wirtualne, multimedialne muzeum zawierające wiele niepublikowanych materiałów i wspomnień. Tradycyjne muzeum księdza Jerzego zaopatrzono w audioprzewodniki w siedmiu językach obcych. Stało się to dzięki projektowi realizowanemu przez muzeum i ośrodek dokumentacji księdza Jerzego Popiełuszki we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Ponadto sutanna błogosławionego została poddana konserwacji i niedługo będzie wystawiona dla wiernych.
Katarzyna Soborak, kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki powiedziała, że zdigitalizowano tysiące dokumentów, fotografii, filmów i nagrań. Powstało ponad 93 tysiące plików cyfrowych. Wciąż jednak pozostało wiele wycinków i materiałów prasowych.
Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki mieści się w dawnym mieszkaniu kapelana “Solidarności”. Obejmuje kilkadziesiąt tysięcy dokumentów gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym. Wiele dokumentów i materiałów zostało dopiero dostarczonych do ośrodka i nie są one jeszcze zweryfikowane.
Dzięki zdigitalizowanym zasobom dokumentalnym, można było realizować nowoczesną, multimedialną stronę internetową Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki pod adresem muzeumkspopiełuszki.pl. Strona zawiera wiele filmowych i dźwiękowych wspomnień oraz zdjęć i dokumentów. Opowiada o życiu księdza Jerzego na tle epoki PRL. Poprzez tę stronę opublikowane zostały wszystkie homilie z Mszy za Ojczyznę z udziałem kapelana “Solidarności”.
Historyk, profesor Paweł Skibiński podkreślił, że dla odwiedzających sanktuaria wiernych najistotniejsze są relikwie po księdzu Jerzym, czyli między innymi odzież, która została zabezpieczona. “Dla historyków bardzo cenne są autentyczne dokumenty pozostałe po księdzu Jerzym, a także dokumentacja rozwijającego się jego kultu już od momentu śmierci księdza” – zaznaczył profesor Skibiński.
Konserwator sztuki Joanna Sielska powiedziała, że z relikwii najbardziej znana jest sutanna. “Podczas prac konserwatorskich stwierdzono, że sutanna była czyszczona, ale nie wiadomo kto i dlaczego to zrobił. Ślady zabłocenia zachowały się jednak w zakamarkach sutanny i są bardzo wymowne” – podkreśliła Joanna Sielska.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko w 1980 roku był kapelanem warszawskiej “Solidarności”. Odprawiane przez niego msze za Ojczyznę gromadziły tysiące wiernych. 19 października 1984 roku został porwany, brutalnie pobity i zamordowany pod Włocławkiem przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa. Ukarano sprawców, ale zleceniodawcy tej zbrodni nie są znani do dzisiaj.
W 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został błogosławionym Kościoła Katolickiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra/sjo

COMMENTS