HomeKultura

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Ponad 70 muzeów i galerii w 36 miastach w Polsce bierze udział w Dniu Wolnej Sztuki. W południe uczestniczące w akcji placówki zapraszają na oglądanie przez godzinę kilku wybranych eksponatów. Do dyspozycji zwiedzających będą przewodnicy, którzy pomogą w wolnym oglądaniu sztuki.

W warszawskiej akcji bierze udział 11 muzeów i galerii. To między innymi Muzeum Narodowe, w którym wolontariusze wybrali dla uczestników Dnia Wolnej Sztuki 7 obrazów. Sylwia Bielicka z działu edukacji Muzeum Narodowego zachęca do zatrzymania się przy tych dziełach. Jej zdaniem, każdy obraz galerii jest wyjątkowy i ma w sobie ukrytą historię. Jak wyjaśnia, niektóre obrazy wybrane przez wolontariuszy mogą być na co dzień pomijane przy zwiedzaniu. Jak na przykład dzieło “Martwa natura ze śledziami”, przy którym, zdaniem Sylwii Bielickiej, warto się w Dzień Wolnej Sztuki zatrzymać.
Wolontariusze Muzeum Narodowego wybrali dla zwiedzających: obraz Łukasza Korolkiewicza “13 grudnia 1981 rano”, “Dirce chrześcijańska” Henryka Siemiradzkiego, “Dziwny ogród” Józefa Mehoffera, dzieło “Martwa Natura – śledzie” Romualda Witkowskiego i “Rozstrzelanie surrealistyczne (Rozstrzelanie VII) Andrzeja Wróblewskiego, “Madonna z dzieciątkiem, św. Janem i Aniołem” Sandro Botticellego i “Kwiaty i drobne stworzonka – Vanitas” Abrahama Mignona
W Zachęcie przewodnicy będą czekać na uczestników Dnia Wolnej Sztuki przy jednym zdjęciu wystawy “Gordon Parks: Aparat to moja broń” i 5 obiektach ekspozycji “Życie. Instrukcja”. – Jednym z nich jest praca Agnieszki Kurant – mówi jedna z animatorek muzeum Sara Herczyńska. Artystka postanowiła przygotować wydanie gazety “The New York Times” z przyszłości” – wyjaśnia przewodniczka. Jak dodaje, Agnieszka Kurant wykorzystała przepowiednie jasnowidza i zgodnie z nimi dziennikarze napisali artykuły do gazety. Jej zdaniem, praca ma ciekawy charakter formalny.
Do większości biorących w wydarzeniu placówek można wejść za darmo. Listę muzeów i galerii, które biorą udział w wydarzeniu można znaleźć na stronie .

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS