HomeKultura

Dzień Wolnej Sztuki w całej Polsce

Dzień Wolnej Sztuki w całej Polsce

Ponad 90 muzeów i galerii na terenie całej Polski weźmie dziś udział w akcji Dzień Wolnej Sztuki. Przez godzinę ( od 12.00) poszczególne placówki będą pokazywać jedynie pięć dzieł ze swoich kolekcji.Akcja ma przekonać zwiedzających, że warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość obejrzanych dzieł – wyjaśnia pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia Zuzanna Stańska. Jak dodaje, według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem osiem sekund, ponieważ czują obowiązek obejrzenia wszystkich eksponatów. W Dzień Wolnej Sztuki mają szanse na refleksję i własną interpretację dzieł. 
Sylwia Bielicka z działu edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie zapowiada, że zwiedzający podczas Dnia Wolnej Sztuki będą mogli obejrzeć pięć eksponatów wybranych przez wolontariuszy, z różnych galerii. Będą to takie dzieła jak : “Archanioł Michał”, “Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem i Aniołem” Sandro Botticellego, “W altanie” Aleksandra Gierymskiego, “Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i “Uliczka w Hiszpanii” Piotra Potworowskiego.
Z kolei eksponaty pokazane na Zamku Królewskim będą związane z królową Boną i jej rodziną – mówi kierownik działu oświatowego Zamku, Paweł Tyszka. Zapowiada, że wśród nich znajdą się: obraz “Familia jagiellońska” Cranacha, arras “Upadek moralny ludzkości przed Potopem”, modlitewnik królowej Bony, czy portret Zygmunta Augusta autorstwa Marcella Bacciarellego.
Przy każdym eksponacie będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywując ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.
Lista muzeów i szczegółowy program jest dostępny na stronie www.dzienwolnejsztuki.pl. Wstęp do większości placówek będzie na czas akcji bezpłatny lub kosztował symboliczną złotówkę.

IAR/Agata Woźniak/to/

COMMENTS