Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zainaugurowała w podwarszawskim Piasecznie Dzień Nowych Technologii w Edukacji.

To inicjatywa resortu, dzięki której uczniowie i rodzice mogą wziąć udział w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach, warsztatach, prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach, projekcjach filmów, spotkaniach oraz pokazowych lekcjach dotyczących nowych technologii, które są wsparciem w nauce. W trakcie wydarzenia uczniowie drukowali w 3D, uczyli się programowania czy budowali i sterowali robotami z klocków.

Dla nowoczesnej szkoły bardzo ważne jest, by jak najwięcej rozmawiać o rozwoju kompetencji cyfrowych – powiedziała minister Anna Zalewska. “My musimy codziennie być w szkole z nowymi technologiami. Dostarczać je, ale również uczyć dzieci jak z nich korzystać. Musimy też kształcić nauczycieli, w jaki sposób mają stawać się technologicznymi, informatycznymi mistrzami dla swoich uczniów” – dodała minister Zalewska.

W Zespole Szkół numer 1 w Piasecznie minister Zalewska wzięła udział między innymi w zajęciach z elektroniki, języka polskiego czy języka angielskiego z wykorzystaniem nowych technologii. Można ich używać na każdym etapie edukacji – powiedziała minister dodając, że w trakcie zajęć dzieci małe uczyły się z dziećmi starszymi,] czy uczniami ze specjalnymi potrzebami .To pokazuje, jak wiele jest możliwości spotykania się różnych grup wiekowych i dzieci z różnymi potrzebami właśnie przy nowoczesnych technologiach – powiedziała minister edukacji.

Idea obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji powstała podczas zeszłorocznej wizyty delegacji MEN w Komisji Europejskiej. Wizyta była poświęcona rozwojowi jednolitego rynku cyfrowego, a wzięli w niej udział także przedstawiciele Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych. Wszyscy uczestnicy zgodnie uznali, że należy jak najszybciej przedsięwziąć konkretne działania, prowadzące do promowania edukacji cyfrowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0