HomeOpolskie

Dzielna siedmiolatka z Kędzierzyna-Koźla uratowała życie swojej mamie

Dzielna siedmiolatka z Kędzierzyna-Koźla uratowała życie swojej mamie

Olimpia Jastrzębska wezwała pomoc do nieprzytomnej mamy, która zatruła się czadem. Przewietrzyła mieszkanie i zaopiekowała się półtoraroczną siostrzyczką.

28-letnia Dominika Jastrzębska z Kędzierzyna-Koźla chciała wykorzystać chwilę, że jedna z jej córek, półtoraroczna Maja, zasnęła. Postanowiła wziąć w tym czasie szybki prysznic. W kabinie nagle poczuła się słabo. Myślałam, że mam zawał. Zdążyłam jeszcze krzyknąć do córki, żeby wzięła Maję. Wtedy straciłam przytomność – opowiada pani Dominika. Siedmioletnia Olimpia wbiegła do łazienki. Z mamą nie było kontaktu, miała drgawki. Dziecko nie straciło jednak zimnej krwi. Olimpia natychmiast chwyciła za telefon i zadzwoniła do babci.

 

Ta z kolei wezwała pogotowie i straż pożarną. Córka otworzyła drzwi oraz okno i natychmiast zajęła się 1,5-roczną siostrzyczką. Zadzwoniła jeszcze do cioci, która przybiegła i zaczęła udzielać pierwszej pomocy. Chwilę później na miejscu pojawili się strażacy. Ich czujniki wykazały wysokie stężenie tlenku węgla w mieszkaniu. Było ono już dużo niższe z powodu przeciągu jaki zrobił się w mieszkaniu. Córka uratowała mi życie. Jestem z niej bardzo dumna – mówi wzruszona pani Dominika. Kobieta trafiła do szpitala w Sosnowcu, a dzieci do lecznicy w Koźlu.

 

Ich życiu i zdrowiu nic już nie zagraża. Mama z dzielną córką spotkały się ze starostą powiatu i przedstawicielem straży pożarnej. – Chciałam tej dzielnej dziewczynce bardzo podziękować. Będziemy jej postawę pokazywać jako przykład dla wielu innych dzieci – mówi starosta Małgorzata Tudaj. Strażacy też są pod wrażeniem. – Od kilku lat prowadzimy bardzo duży nacisk na edukację dzieci dotyczącą zachowania w takich sytuacjach. Odwiedzamy przedszkola, wpraszamy się do szkół. Jak widać, ma to sens – podkreśla bryg. Leszek Morkis.

 

aip

COMMENTS