16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Dzieła Matejki i Borucińskiego odnalezione w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzieła sztuki, uważane za utracone podczas II wojny światowej, odnaleziono w prywatnych mieszkaniach w Warszawie.

Funkcjonariusze stołecznej policji przejęli obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego.
Poszkiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort złożył zawiadomienie w sprawie, którą nadzorowała Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.
Zarekwirowane obrazy to „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Święty Longin, patron dzwonkarzy” Jana Matejki. Drugie z dzieł było projektem polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia i zabezpieczenia.
W wyniku ekspertyz sporządzonych przez rzeczoznawców z Muzeum Narodowego w Warszawie, potwierdzono autentyczność dzieł oraz fakt, że są one tożsame z zaginionymi w czasie II wojny światowej.
Policjanci wspólnie z przedstawicielami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabezpieczyli obrazy w obecności biegłego i przewieźli je do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie.

IAR/policja.waw.pl/kd/wkrz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520