HomeKultura

“Dzieje Polski. Trudny złoty wiek.” Nowa książka prof. Andrzeja Nowaka

“Dzieje Polski. Trudny złoty wiek.” Nowa książka prof. Andrzeja Nowaka

“Dzieje Polski. Trudny złoty wiek.”- to najnowsza książka profesora Andrzeja Nowaka, pisarza oraz wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiająca Rzeczpospolitą lat 1468-1572 jako mocarstwo, potęgę militarną i kulturalną.

Autor, profesor Andrzej Nowak wyjaśnia, że czwarty tom “Dziejów Polski” skupia się na okresie największej świetności Rzeczypospolitej. “Czwarty tom opisuje dzieje wieku XVI. Czas największego rozkwitu polskiej kultury i tworzenia podstaw Rzeczypospolitej. To jest ten czas, z którego Polacy powinni szczególnie być dumni i do niego nawiązywać. Byśmy mogli tak rozwiązywać swoje spory i tak budować kulturę, jak potrafili nasi przodkowie w wieku XVI.”- mówi historyk.

Profesor Andrzej Nowak zaznacza, że lata 1468-1572, “był to czas rozwoju polskiej kultury politycznej, specyficznej kultury obywatelskiej i wolności, jakiej nie było w żadnym innym kraju europejskim tamtego czasu”. “Czwarty tom obejmuje, w naszej historii, okres szczególnie obfitujący w wydarzenia naprawdę ważne dla naszej tożsamości. Bo to jest czas, kiedy z jednej strony kształtuje się swoista kultura polityczna i jej instytucje. Kultura polityczna Rzeczypospolitej, sejmiki, sejmy, ucieranie poglądów. Oczywiście wchodzi w to, najpierw reformacja i kontrreformacja, a więc spory wyznaniowe, które jednakże nie rozbijają Rzeczypospolitej, ale okazuje się, że Rzeczypospolita jest silniejsza od tych sporów.”- dodaje profesor Andrzej Nowak.

Prezes Wydawnictwa Biały Kruk, Leszek Sosnowski, w którym ukazuje się seria “Dzieje Polski.” podkreśla, że trudności Rzeczypospolitej Obojga Narodów były pokonywane. “Dzieje Polski.” obejmują okres Złotego Wieku, który profesor Andrzej Nowak nazywa trudnym. Bo choć Polska wtedy wzrosła do wielkiej potęgi, stała się Rzeczypospolitą Obojga Narodów, to jednak przeżywała wiele trudności. Ale w przeciwieństwie do naszych obecnych czasów, te trudności była w stanie pokonać, choćby nie wiem jak wielkie by były.”- mówi prezes Leszek Sosnowski.

Pierwszy tom serii pt. “Dzieje Polski. Skąd nasz ród” opublikowano w maju 2014 roku i opisuje on czas polskiej historii od początków do 1202 roku. Autor, profesor Andrzej Nowak jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe, trzykrotny laureat Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną, został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Wosiek/dydCOMMENTS