2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym nie mają zapewnionej kompleksowej opieki medycznej [Raport NIK]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym nie mają zapewnionej kompleksowej opieki medycznej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z opublikowanego raportu wynika, że funkcjonujący w naszym kraju system opieki zdrowotnej nad uczniami, szczególnie w zakresie profilaktyki, nie gwarantuje bezpieczeństwa zdrowotnego. Świadczy o tym wzrost liczby dzieci i młodzieży z problemami zdrowotnymi – mówi rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Ksenia Maćczak.

W 2016 r. największym problemem zdrowotnym wśród uczniów w wieku 5-18 lat były: zniekształcenia kręgosłupa, alergie, zaburzenia widzenia, otyłość, niedokrwistość. W stosunku do poprzedniego roku największy wzrost nastąpił w przypadku rozpoznanych chorób tarczycy o ponad 5 procent, nowotworów o blisko 15 procent. Natomiast liczba dzieci z cukrzycą wzrosła o 1 proc.

W opinii kontrolerów powodem zaniedbań jest między innymi niewystarczająca liczba lekarzy, pielęgniarek opiekujących się uczniami, a o za tym idzie zwiększające się kolejki do specjalistów. Widać wyraźne też dysproporcje w liczbie lekarzy w zależności od województw – dodaje Ksenia Maćczak.

NIK wskazał także na niewystarczającą współpracę i brak przepływu informacji między lekarzem POZ, a pielęgniarką lub higienistką szkolną m.in. w zakresie wykonanych badań bilansowych, obowiązkowych szczepień ochronnych oraz testów przesiewowych. Sytuacja taka uniemożliwia zapewnienie spójnej i kompleksowej opieki nad uczniem.

NIK/ IAR Joanna Stankiewicz/mitro/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520