7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Dyrektorzy programów TVP podali się do dymisji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po czwartkowym uchwaleniu nowelizacji ustawy medialnej dymisje na ręce prezesa zarządu Telewizji Polskiej złożyli dyrektorzy programów TVP1, TVP2, TVP Kultura, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej – poinformowały Wiadomości TVP.Dymisje zostały przyjęte przez prezesa Janusza Daszczyńskiego.
Według portalu wyborcza.pl złożenie dymisji przez Piotra Radziszewskiego (dyrektora TVP1), Jerzego Kapuścińskiego (dyrektor TVP2) Katarzyny Janowskiej (TVP Kultura i Tomasza Syguta (dyrektora TAI) były formą protestu przeciwko przyjętej przez Sejm i Senat w czwartek większością głosów PiS ustawy o radiofonii i telewizji. Zakładała ona skrócenie kadencji obecnych zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Wygasną one z chwilą podpisania nowelizacji przez prezydenta RP. Potem zostaną wybrane nowe władze tych instytucji na kadencje bezterminowe.
Rządząca PiS zarzucała obecnym mediom publicznym stronniczość i nieuzasadnioną krytykę działań nowego rządu. Niektórzy przedstawiciele rządzącej partii – przy wtórze dziennikarzy prawicowych – mówili, dla których dziennikarzy nie powinno być miejsca w mediach publicznych.
Kolejnym krokiem zmian w mediach publicznych ma być ustanowienie tzw. Mediów Narodowych oraz zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Opozycja oraz wielu ludzi mediów publicznych uważa zmiany wprowadzone przez PiS za zamach na wolność mediów.
Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że dymisję złożyła również Ewa Ger, dyrektor kadrowa TVP.
Katarzyna Janowska pożegnała się z widzami na Facebooku: – Szanowni, to były fantastyczne cztery lata! Tworzyliśmy TVP Kultura w pełnej wolności i dlatego tyle rzeczy się udało. Pod koniec roku zebraliśmy pule nagród, która potwierdza sens naszych starań. To był mój najlepszy od „Rozmów na koniec wieku” czas zawodowy! Wszystkich moich współpracowników zachowuję we wdzięcznej pamięci!!!! A wszystkim bardzo, bardzo dziękuję za słowa wsparcia, bo oczywiście strasznie żal, ze ten etap mojego życia właśnie się kończy – napisała.
W proteście przeciwko ustawie nowelizacji ustawy medialnej Na antenie 1 Programu Polskiego Radia 1 stycznia co dwie godziny emitowany był hymn narodowy. Do nowelizacji ustawy oraz wezwań, by zwolnić go z TVP nawiązał prezenter Wiadomości Programu 1 Telewizji Polskiej Piotr Kraśko. Na zakończenie Wiadomości wieczornych 30 grudnia prezenter pożegnał się z widzami: „Widzimy się po raz ostatni…”, by po chwili z uśmiechem dodać: „w tym roku”.
Za zmianami w mediach publicznych jest środowisko dziennikarzy prawicowych, którzy podobnie, jak PiS uważają, że wielu dziennikarzy Telewizji Polskiej faworyzowało w swoich materiałach poprzedni rząd oraz Platformę Obywatelską.
Szybkie zmiany w ustawie medialnej oraz skrócenie kadencji zarządów rozgłośni skrytykowało wiele mediów zagranicznych oraz międzynarodowych organizacji dziennikarskich.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520