HomePOLSKAMazowieckie

Dyrektor TK poproszony o dymisję. PiS interweniuje w sprawie zakazu wypowiedzi

Dyrektor TK poproszony o dymisję. PiS interweniuje w sprawie zakazu wypowiedzi

Dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego Kamil Zaradkiewicz został poproszony o odejście ze stanowiska – poinformowała TVP Info. Wcześniej Zaradkiewicz dostał zakaz medialnych wypowiedzi. W piątek posłowie PiS zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w spawie zakazu wypowiedzi medialnych dla dyrektora.

Rezygnację z pracy 21 kwietnia b.r. miał zaproponować Zaradkiewiczowi szef Biura Trybunału Konstytucyjnego. Jego dymisja ma mieć związek z wypowiedzią dyrektora, że wyroki sądu konstytucyjnego mogą być uznawane za ostateczne dopiero po analizie prawnej, dokonanej przez niezależny organ.

Zdaniem Zaradkiewicza TK który jest „sądem, tyle że specyficznym”, musi – jak każdy sąd – orzekać wg reguł, ustalonych przez ustawodawcę. – To są chociażby reguły czysto formalne, przepisy dotyczące składów orzeczniczych. Konstytucja w wypadku żadnego sądu, ani Sądu Najwyższego, ani innych sądów, w tym Trybunału, takich reguł nie ustanawia. Ani konstytucja, ani żadna ustawa nie rozstrzyga, nie wskazuje organu kompetentnego, który miałby to rozstrzygać w sposób wiążący – mówił w TVP Info.

Po tej wypowiedzi dyrektor miał zostać wezwany przez dziesięciu sędziów TK, w tym prezesa  Andrzeja Rzeplińskiego na spotkanie. Jak informuje TVP Info zebrani oznajmili Zaradkiewiczowi, że utracili do niego zaufanie. Tego samego dnia jako jedyny wśród kierowników nie dostał premii, która należała mu się po piętnastu latach pracy.

Tego samego dnia Zaradkiewicz, w przeciwieństwie do innych kierowników TK, nie dostał premii, która należała mu się po piętnastu latach pracy. Poproszono go natomiast o rezygnację ze stanowiska.

W związku z informacją dotyczącą zakazu wystąpień medialnych dla Kamila Zaradkiewicza posłowie Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann i Wojciech Szarama zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, o czym poinformowała, w oświadczeniu zamieszczonym na portalu społecznościowym, Małgorzata Wasserman.

„W związku z ujawnieniem w dniu wczorajszym przez redakcję TVP INFO informacji przekazanej przez Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego o braku zgody na występowanie w mediach (w tym TV) dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Pana Kamila Zaradkiewicza, zwracamy się do Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka o podjęcie interwencji w powyższej sprawie i zbadanie zasadności nałożonego zakazu z punktu widzenia jego zgodności ze standardami ochrony praw człowieka wynikającymi z Konstytucji RP, ustaw oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Należy wskazać, iż zastosowany w stosunku do Pana Kamila Zaradkiewicza zakaz występowania w mediach (w tym TV) może ograniczać zagwarantowaną każdemu swobodę wypowiedzi, wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a także udzielania informacji prasie zagwarantowanych m.in. w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz art. 5 prawa prasowego” – czytamy oświadczeniu.

COMMENTS