"> Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia egzaminów szkolnych – wiadomosci.com

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia egzaminów szkolnych

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia egzaminów szkolnych

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewnia, że Komisja jest gotowa do przeprowadzenia egzaminów gimnazjalisty i ósmoklasisty, zaplanowanych na ten i na przyszły tydzień. Od rana trwa ogólnopolski, bezterminowy strajk pracowników oświaty, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i i Forum Związków Zawodowych, które wczoraj nie podpisały porozumienia z rządem.

W wywiadzie dla TVP Info Marcin Smolik wyraził nadzieję, że nauczyciele, mimo strajku, nie zostawią swoich uczniów. Zapewnił, że Centralna Komisja Egzaminacyjna, którą kieruje, oraz Komisje Okręgowe są gotowe do przeprowadzenia egzaminów. “Okręgowe Komisje są przygotowane, wszystkie arkusze są wydrukowane, czekają na wysyłkę. W środę i kolejnych dniach trafią do szkół” – zapowiedział dyrektor CKE.
Gość TVP Info wyjaśnił, że prawo nie daje możliwości zmiany terminu egzaminów. Jak tłumaczył, ustawa o systemie oświaty jasno określa, że egzamin w terminie głównym jest przeprowadzany w kwietniu, a w terminie dodatkowym w czerwcu.
W myśl przepisów, daty dzienne egzaminów CKE ma podać do 20 sierpnia roku poprzedzającego roku szkolnego. To oznacza, że harmonogram dla bieżącego roku został opublikowany 20 sierpnia 2018 roku. “W tej chwili ustawa nie daje żadnych możliwości przesunięcia egzaminu, czy wyznaczenia kolejnego jego terminu” – podkreślił Marcin Smolik.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaapelował także o powstrzymanie się od spekulacji w sprawie egzaminów – by nie straszyć dzieci i rodziców. Prosił, by spokojnie poczekać do środy, kiedy okaże się, jaka będzie faktyczna skala strajku. “My cały czas jesteśmy przekonani, że nauczyciele, podobnie jak w poprzednich 17 latach, naprawdę będą chcieli być ze swoimi uczniami. I nawet jeżeli do strajku przystąpili, czy jutro do niego przystąpią, to w środę będą chcieli ten egzamin przeprowadzić” – mówił gość TVP Info.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, do rozpoczętego rano strajku przystąpiło 48,5 procent placówek oświatowych.
Wicepremier Beata Szydło apeluje do organizatorów protestu – ZNP i FZZ – o dalsze rozmowy. Wicepremier podkreśliła, że trzeba zagwarantować spokojny przebieg egzaminów dla młodzieży i uczniów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info & wcześn./jl/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0