HomeUSANew York

Biuro Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie zachęca obywateli Unii do udziału w wyborach

Biuro Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie zachęca obywateli Unii do udziału w wyborach

CHICAGO: Delegacja z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie odwiedziła Wietrzne Miasto w dniach od 7-9 kwietnia, 2019 roku spotykając się z przedstawicielami z różnych krajów Uniii Europejskiej. Europejscy dyplomaci spotkali się m.in. ze społecznością węgierską, polską, spotkali się także ze studentami na Uniwersytecie Chicago, zaprosili także naszą redakcję na ich spotkania.

Przeprowadzilismy wywiad z Antoine Ripoll (Francuz z pochodzenia), Dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie. W czasie wywiadu rozmawialiśmy o relacjach Europejsko-Amerykańskich, o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego o ich współpracy z Kongresem USA.  Biuro Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie to jedyna tego typu placówka poza granicami UE.

W USA jest około 2,1 miliona Europejczyków-obywateli Unii Europejskiej uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach, poza granicami Unii.  Celem Biura Parlamentu Europejskiego jest zmobilizowanie większej ilości osób do głosowania na wybranych przez wyborców polityków do Parlamentu Europejskiego. W Parlamencie Europejskim zasiada 751 polityków z 28. krajów Unii Europejskiej.

Chcemy podkreślić, że w USA mieszka kilkadziesiąt milionów Amerykanów z europejskim rodowodem. Są to Włosi, Anglicy, Irlandczycy, Polacy, Niemcy itd.  Tylko niektórzy posiadają europejskie paszporty. WArto podkreśłić, że wartość paszportów krajów Unii Europejskiej nabiera znaczenia przy prowadzeniu działalności biznesowej, otwiera możliwości studiowania na europejskich uczelniach.

W czasie spotkania z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego Alina Mikolajczyk wręczyła im publikacje z konferencji naukowych w Polsce, które tłumaczyła na język angielski. Wykłady z konferencji są wydane w postaci książek i znajdują się w wielu europejskich instytucjach. Dotyczą chrześcijańskich korzeni Europy. Dyplomaci odnaleźli wśród prelegentów wielu współpracowników, przywódców UE, historyków, polityków, teologów z różnych krajów europejskich.

W Unii Europejskiej znajduje się 28 państw. Większość z nich oferuje przywilej głosowania poza granicami UE, ale nie wszystkie. Prosimy zapoznać się z załaczoną infografiką dla porównania.

Dyplomaci Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie uczestniczyli m.in. w koncercie zorganizowanym przez społeczność węgierską w Chicago.

Kraje Unii Europejskiej różnią się tym jak przeprowadzane są wybory. W Polsce wybory zostaną przeprowadzone 26 maja. Wybranych zostanie 52. Europosłów.

Polska oferuje przywilej głosowania zarejestrowanym wyborcom poza granicami kraju. Konsulaty RP w różnych rejonach USA koordynują działalność komisji wyborczych.

Dyplomaci Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie szacują liczbę uorawnionych Polaków do głosowania w USA na około 120,000. Tylko część z tych osóbuczetniczą w głosowaniu.

W czasie rozmów opowiadaliśmy dyplomatom z Parlamentu Europejskiego o różnych formach działalności Polonii. Byli pod wrażeniem tego, jak wiele jest polonijnych wydarzeń, organizacji.

Do tematyki wyborcvzej powrócimy w miarę zbliżania się wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.

Tekst i zdjęcia @ Andrew Andrzej Mikolajczyk

Infografiki opublikowane za pozwoleniem Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie.COMMENTS