HomeUSAHouston

Dyplomatyczna wpadka gubernatora Teksasu – obdarował prezydent Tajwanu… zegarkiem

Dyplomatyczna wpadka gubernatora Teksasu – obdarował prezydent Tajwanu… zegarkiem

Międzylądowanie prezydent Tajwanu w USA wywołało dyplomatyczne spory na linii Pekin – Waszyngton. Tsai Ing-wen w drodze do państw Ameryki Środkowej zatrzymała się w Houston.

Dziś o innego rodzaju dyplomatycznym faux pas popełnionym przez amerykańskich gospodarzy w trakcie wizyty tajwańskiej prezydent piszą media w Tajpej.
Podczas krótkiego pobytu w Houston z Tsai Ing-wen spotkali się wpływowy amerykański senator Ted Cruz, a także gubernator Teksasu Greg Abbot. Ten ostatni rozmawiał z prezydent Tajwanu o współpracy gospodarczej obydwu stron. Tajwańskie media piszą dziś o dyplomatycznej wpadce wynikającej z nieznajomości chińskiej kultury. Na zakończenie spotkania prezydent Tsai podarowała gubernatorowi wazę. Ten zaś odwdzięczył się prezentem szeroko komentowanym dziś na Tajwanie. Gregg Abott wręczył prezydent Tsai zegarek z godłem Teksasu. Tymczasem w języku chińskim wyrażenie „wręczyć zegarek” brzmi dokładnie tak samo, jak określenie “udział w pogrzebie”. W chińskiej kulturze, szczególnie podczas spotkań oficjalnych wręczanie zegarków uznawane jest za faux pax wobec osoby obdarowywanej.

Tomasz Sajewicz / Tajpej, Fot. Twitter.com

COMMENTS