HomePOLSKA

Dynamicznie rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych

Dynamicznie rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych

W Polsce dynamicznie rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska mówił podczas Kongresu Innowacji w Energetyce, że w ostatnim roku jesteśmy świadkami bezprecedensowych zmian zachodzących w energetyce. Przyczynił się do tego między innymi uruchomiony w 2019 roku program “Mój prąd” mający na celu wsparcie energetyki prosumenckiej.

 

Według informacji z końca września, instalacji fotowoltaicznych w Polsce było ponad 350 tysięcy.

 

Wiceminister Ireneusz Zyska jest przekonany, że ten segment rynku będzie się rozwijał. Według niego, to trend, którego nie można zahamować. “Jako państwo powinniśmy zmierzyć się z tym wyzwaniem i zapewnić możliwość dalszego rozwoju generacji źródeł rozproszonych” – podkreślił. Chodzi między innymi o system magazynowania energii, zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego, dystrybucji energii, rozliczeń między operatorami systemu dystrybucji a prosumentami. Dodał, że to wszystko się dzieje.

 

W resorcie klimatu i środowiska na finiszu są działania związane z regulacją i legislacją w tym zakresie.

 

Organizatorem Kongresu Innowacji w Energetyce jest Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS). Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nowy Świat Energetyczny”.

 

 

 

***

 

 

Zwiększony do miliarda 100 milionów złotych budżet programu “Mój Prąd” wyczerpał się- informuje Ministerstwo Środowiska i Klimatu. W związku z tym skrócono czas naboru wniosków i można je składać już tylko do 6 grudnia.

 

Osoby, które chcą korzystać z własnego prądu produkowanego z energii słonecznej, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym naborze w przyszłym roku.
Rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka przypomniał, że tegoroczny nabór w programie “Mój Prąd” miał trwać do 18 grudnia lub do momentu wyczerpania środków. Zaznaczył, że już kilka tygodni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył dodatkowe 100 milionów złotych dotacji na instalacje fotowoltaiczne, więc całkowity budżet programu wyniósł miliard 100 milionów złotych.

 

“Jednakże ta liczba wniosków była tak duża – wcześniej to było na poziomie tysiąca wniosków dziennie, później nawet dochodziło do ponad 2 tysięcy wniosków dziennie – te środki zostały wykorzystane wcześniej” – przyznał Aleksander Brzózka.

 

Wsparcie trafi do 220 tysięcy prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV.

 

Aleksander Brzózka zapowiedział, że kolejny nabór rozpocznie się w 2021 roku. Na razie nie ma dokładnej daty, ale resort chce ogłosić nabór jak najszybciej, żeby – jak zaznaczył rzecznik – nie hamować zainteresowania fotowoltaiką.

 

Program jest realizowany od 2019 roku. W jego ramach możliwe jest dofinansowanie do pięćdziesięciu procent kosztów budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kilowatów. Maksymalna dotacja to 5 tysięcy złotych.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa#Jasik/w dyd

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Prostak/i ms/w dyd

COMMENTS