HomeCiekawostki

Dyktando Warszawskie 2019. Sprawdźcie swoją znajomość ortografii. Ruszyły zapisy na kolejną edycję

Dyktando Warszawskie 2019. Sprawdźcie swoją znajomość ortografii. Ruszyły zapisy na kolejną edycję

Jeśli język polski nie ma przed wami tajemnic, weźcie udział w kolejnej edycji Dyktanda Warszawskiego. W tym roku ratusz już po raz trzeci zachęca warszawiaków, by sprawdzili swoje umiejętności i stanęli do ortograficznej rywalizacji. Zapisy ruszą 15 kwietnia – na uczestników czeka 300 miejsc. Kto zostanie Warszawskim Mistrzem Ortografii tym razem? 

W maju odbędzie się kolejna edycja Dyktanda Warszawskiego. Uczestnicy będą musieli poradzić sobie z tekstem nasączonym językowymi przeszkodami, który został przygotowany – jak co roku – przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego. To już 3 raz, kiedy warszawiacy zmierzą się z dyktandem.

 

Wszyscy chętni, którzy chcą stanąć do ortograficznej rywalizacji, mogą się zapisywać na dyktando już od 15 kwietnia. Rejestracja uczestników potrwa do 28 kwietnia lub do wyczerpania miejsc (czeka 300 miejsc). Formularz rejestracyjny i regulamin wydarzenia znajduje się na stronie www.um.warszawa.pl/dyktando. O miano Warszawskiego Mistrza Ortografii mogą ubiegać się osoby, które najpóźniej w dniu pisania dyktanda ukończyły 16 lat i spełniają minimum jeden z dwóch warunków: zamieszkują w granicach administracyjnych m.st. Warszawy lub są studentami uczelni warszawskich.

 

Przebieg dyktanda będzie transmitowany na stronie warszawskiego urzędu miejskiego. Dzięki temu każdy, kto nie bierze udziału w wydarzeniu, będzie mógł zmierzyć się z konkursowym tekstem nasączonym językowymi przeszkodami. Poniżej zamieszczamy kawałek tekstu, który był do napisania podczas Dyktanda Warszawskiego 2018:

 

Józio ze „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza z pewnością odnalazłby swoją drohobycką ulicę Krokodyli w niejednej arterii którejś z megametropolii, Józio zaś Gombrowiczowski, spacerujący zrazu tędy owędy tymiż ulicami, uciekłby wnet na wieś, jakżeż jednak nie do poznania odmienioną.

 

Dyktando Warszawskie odbędzie się w 12 maja (niedziela) w godz. 12.00-16.00 w Pałacu Kultury i Nauki, w sali Marii Curie-Skłodowskiej.

 

aipCOMMENTS