Na ok. 40-50 mln zł miasto szacuje koszt budowy drogi łączącej ulice Lubelską z Warszawską. Miejski Zarząd Dróg ogłosił własne przetarg na przygotowanie jej projektu.
– Wykonawcę zamierzamy wybrać jeszcze w styczniu, a projekt chcielibyśmy mieć gotowy w tym roku. Budowa tej drogi będzie jednym z głównych zdań na rozdanie unijnych pieniędzy do 2020 roku – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Nowa trasa ma mieć ok. 1,5 km długości. Na całym odcinku otrzyma dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstaną tu także ścieżki rowerowe. Droga zacznie się w rejonie ronda, u zbiegu ul. Lubelskiej i Krogulskiego. Stąd poprowadzi do ul. Warszawskiej, z którą połączy się między ul. Borową, a granicą Rzeszowa i gminy Głogów Młp. W ten sposób powstanie przedłużenie trasy, jaka po oddaniu do użytku mostu im. Tadeusza Mazowieckiego prowadzi od ul. Lwowskiej, przez osiedla Pobitno i Załęże do Staromieścia.
W rejonie ul. Warszawskiej drogi mają się połączyć przy pomocy ronda. Tego typu skrzyżowanie będzie jednak rozwiązaniem tymczasowym. Kolejna cześć planu zakłada budowę ostatniego odcinka drogi, od ul. Warszawskiej, do Krakowskiej, a wówczas trzeba będzie wykonać także wiadukt, którym samochody przejada nad torami kolejowymi biegnącymi od Rzeszowa w kierunku północnym. Urzędnicy chcą, planują, że ta przeprawa będzie na tyle długa, aby pozwolić kierowcom przejechać jednocześnie także nad ul. Warszawską. – Liczymy, że dofinansowanie budowy tej części trasy sięgnie nawet 85 procent kosztów. O taką samą dotację będziemy walczyć również na ostatni odcinek, prowadzący do ul. Krakowskiej – mówi Maciej Chłodnicki.
W Miejskim Zarządzie Dróg przygotowania trwają także do budowy nowej, południowej obwodnicy miasta. Stworzy ją m.in. odcinek dwupasmówki, który od ul. Podkarpackiej poprowadzi przez ul. IX Dywizji Piechoty do węzła drogi ekspresowej S19 w Kielanówce. Tę trasę Rzeszów wspólnie z marszałkiem województwa wybuduje do 2017 roku. W przyszłości zostanie przedłużona przez Wisłok do al. Sikorskiego.
Bartosz Gubernat (aip), foto Archiwum aip