„Dwujęzyczność jest darem, który wzbogaca osobowość i poszerza perspektywy” Kolejna edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności

„Dwujęzyczność jest darem, który wzbogaca osobowość i poszerza perspektywy” Kolejna edycja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności

Zaplanuj tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności razem z organizatorami tego wyjątkowego święta języka polskiego. W tym roku PDD obchodzony będzie 20 – 21 października!

Polonijny Dzień Dwujęzyczności pojawił się w kalendarzu wydarzeń polonijnych w 2015 r. jako święto obchodzone w każdy trzeci weekend października. Pomysłodawcami i organizatorami tego przedsięwzięcia jest Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku, która w roku 2015 współpracowała z Fundacją Edukacja dla Demokracji. Inicjatywa została wsparta i współfinansowana przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą. To nowe święto języka polskiego za granicami kraju, z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów i przyjaciół, popularyzując wśród polonijnych społeczności ideę dwujęzyczności oraz potrzeby celebracji języka polskiego i polskiego dziedzictwa w polonijnych rodzinach.

Historia proklamacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności
Uroczysta proklamacja Polonijnego Dnia Dwujęzyczności odbyła się w 13 września 2015 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wzięła w niej udział redakcja Dobra Polska Szkoła oraz przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i biznesów, polskich i polonijnych władz, polonijnego świata kultury i nauki oraz honorowi patroni PDD. W dokumencie proklamacji przeczytać można m.in.: „Dwujęzyczność jest darem, który wzbogaca osobowość i poszerza perspektywy, wzmacnia więzi z obydwoma krajami, ułatwia naukę oraz rozwiązywanie problemów, odpowiada za większą kreatywność i elastyczność umysłową. Ustanowienie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności ma na celu przypominanie nam, Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, o ogromnej roli, jaką odgrywa ojczysty język w naszym życiu oraz jak istotne jest jego przekazywanie najmłodszym pokoleniom”.

Co przyniesie tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności?
Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest co roku w trzeci weekend października, w tym roku przypadnie więc na dni 20-21 października. Co przyniesie? Jakie nowe inicjatywy i projekty? Ile z nas dołączy się do jego obchodów? W 2017 r. PDD świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach. Czy w 2018 r. święto dotrze do jeszcze większej rzeszy Polonii w kolejnych zakątkach globu? Organizatorzy liczą na to, że tak i najserdeczniej zachęcają do włączenia się w tę ważną inicjatywę!
W przygotowaniach do tegorocznej edycji PDD pomogą informacje i materiały znajdujące się na stronie PDD pod adresem:www.polishbilingualday.com. Platforma nieustannie się rozbudowuje i jak zwykle dostarcza wciąż nowych pomysłów, materiałów oraz inspiracji do przygotowania PDD w lokalnych szkołach i ośrodkach polonijnych.
Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła życzymy wszystkim wspaniałego, letniego wypoczynku, a wraz z nastaniem nowego roku szkolnego mnóstwa kreatywności, wspólnoty oraz pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018!
Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA
zdjecie portal Dobra Polska Szkola

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0